Disa vende në Azi po nxitojnë të bëjnë porosi për një ilaç të ri për të trajtuar koronavirusin. Kombet më të varfra mund të humbasin përsëri

Gjatë përplasjes globale për të siguruar vaksinat, shumë vende në Azinë e Paqësorit ishin ngadalëta. Këtë herë, ata nuk po bëjnë të njëjtin gabim.

Vendet në të gjithë rajonin po nxitojnë të bëjnë porosi për armën e fundit kundër Covid-19: një pilulë antivirale që as nuk është autorizuar ende për përdorim.

Molnupiravir – prodhuar nga kompania farmaceutike amerikane Merck – po paralajmërohet si një ndryshues i mundshëm i lojërave pandemike, veçanërisht për ata që nuk janë në gjendje të vaksinohen. Merck po kërkon autorizim emergjent të Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave për ilaçin-dhe nëse jepet, kapsula do të bëhet trajtimi i parë oral antiviral kundër Covid-19.

Tashmë, të paktën tetë vende ose territore në rajonin e Paqësorit Aziatik kanë nënshkruar marrëveshje ose janë në bisedime për të blerë ilaçin, sipas kompanisë analitike Airfinity, përfshirë Zelandën e Re, Australinë dhe Korenë e Jugut, të cilat të gjitha ishin relativisht të ngadalta për të filluar programet e vaksinave.

Ekspertët thonë se ndërsa pilula duket premtuese, ata shqetësohen se disa njerëz do ta përdorin atë si një alternativë ndaj vaksinave, të cilat ende ofrojnë mbrojtjen më të mirë. Dhe ata paralajmërojnë se gara e Azisë për të grumbulluar pilula mund të shohë një përsëritje të kapjes së vaksinës vitin e kaluar, kur vendet më të pasura u akuzuan për grumbullimin e dozave pasi vendet me të ardhura më të ulëta humbën. “(Molnupiravir) me të vërtetë ka potencialin-për të ndryshuar pak lojën ,” tha Rachel Cohen, drejtoresha ekzekutive e Amerikës së Veriut në Iniciativën Jofitimprurëse të Barnave për Sëmundjet e Neglizhuara.

“Ne duhet të sigurohemi që të mos përsërisim historinë – që të mos biem në të njëjtat modele ose të përsërisim të njëjtat gabime që kemi parë për vaksinat Covid.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.