Dita e 39 e luftës | Shpërthime të fuqishme në Portin e Odesas

08:38 03/04/2022

◾Sulme me raketa në portin e Odesas.

◾Negociatori ukrainas: Biseda Putin-Zelenskyy, mundësi e afërt.

◾ Presidenti i Ukrainës: Rusia kërkon rajonet lindore dhe jugore të vendit tonë.

Negociatori ukrainas: Bisedimet direkte Putin-Zelenskyy mundësi e afërt

Presidenti rus Vladimir Putin dhe ai ukrainas Volodymyr Zelenskyy shumë shpejt mund të bisedojnë direkt me njëri-tjetrin për të zgjidhur konfliktin ushtarak.

Kështu ka deklaruar një negociator ukrainas, i cili tha se bisedimet kanë avancuar ndjeshëm, aq sa dy presidentët tashmë mund të flasin direkt me njëri-tjetrin.

Ai tha se bisedimet mes delegacioneve kanë përparuar, teksa Rusia kishte pranuar pothuajse të gjitha propozimet e Ukrainës, me përjashtim të Krimesë, territor që Rusia e aneksoi nga Ukraina në vitin 2014.

Draft dokumentet janë në një fazë të tillë, tha negociatori ukrainas, saqë dy presidentët mund të bëjnë konsultime direkte.

Ndërsa nga Rusia nuk ka asnjë koment. Moska këmbëngul që Ukraina të njohë Krimenë si territor rus dhe të njohë gjithashtu pavarësinë e rajonit të Donbas ku rebelët e mbështetur nga Rusia kontrollojnë një pjesë të madhe të territorit.

Zelenskyy: Rusia kërkon të pushtojë rajonet lindore dhe jugore të Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy thotë se Rusia kërkon që të pushtojë rajonet lindore dhe jugore të Ukrainës.

Në një video-deklaratë mbrëmjen e së shtunës, Zelenskyy tha: Cili është qëllimi i trupave ruse? Ata duan të marrin Donbasin në lindje dhe jugun e Ukrainës. Cili është qëllimi ynë? Të mbrojmë veten, lirinë, tokën dhe popullin tonë.

Presidenti Zelenskyy vlerësoi forcat ukrainase që mbrojnë portin jugor të rrethuar të Mariupolit, ku prej disa javësh është përfshirë nga bombardime të fuqishme.  

Shpërthime në qytetin port të Odesas

Shpërthime të fuqishme janë raportuar në Portin e Odesas në jug të Ukrainës. Një dëshmitar konfirmoi për Reuters se kishe parë tym e flakë në portin strategjik të Ukrainës.

Ndërsa korrespondentja e Ëashington Post, e cila ndodhet në Odesa, ka shkruar se janë dëgjuar shpërthime të forta në qendër të qytetit.

Dritaret e dhomës sime të hotelit u drodhën”, ka shkruar Isabell Khurshudyan.

Një zyrtar lokal i qytetit të Odesas u ka bërë thirrje banorëve që të fshihen në vendet e sigurta të qytetit.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *