Dita e 40 e luftës: Zelensky akuzon Rusinë për genocid

08:24 04/04/2022

◾Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar trupat ruse për genocid, duke e quajtur se kërkon “eliminimin e të gjithë kombit dhe popullit”.

◾Ai tha se në Ukrainë ka më shumë se 100 kombësi dhe shtoi se sulmet janë kryer për të “shfarosur të gjitha këto nacionalitete”.

◾Deklaratat e Zelensky-t vijnë pasi në qytetin e Bucha u gjetën të paktën 20 trupa të pajetë në rrugë.

Uraina ka akuzuar Rusinë për “masakër të qëllimshme” në Bucha, por Rusia i ka quajtur këto pretendime si proppagandë lufte.

◾Ndërkohë që forcat e Rusisë tërhiqen nga zonat afër Kievit, po shtohen dëshmi për vrasje të civilëve.

◾Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, i ka përshkruar skenat e trupave në rrugë si një “goditje nën brez”.

OKB: Mbi 1400 civilë të vrarë në Ukrainë

Zyra për të Drejtat e Njeriut në OKB thotë se gjatë luftës në Ukrainë kanë humbur më shumë se 1400 civilë. Sipas të dhënave të tyre, më shumë se 2000 të tjerë janë plagosur.

Këto shifra janë një përllogaritje e kujdesshme nga ana e OKB-së dhe mendohet se në të vërtetë numri i viktimave është shumë më i lartë.

Rastet më të shumta raportohen nga Donetsku dhe Luhansku, rajonet në lindje të Ukrainës, ku Rusia po lufton për republikat e pavarura që u shpallën së fundmi dhe që u njohën nga Moska.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com