Dita e 43 e luftës: Trupat ruse tërhiqen nga Kievi

08:39 07/04/2022

◾Forcat ruse janë tërhequr plotësisht nga Kievi dhe Chernihiv sipas Pentagonit.

◾Ministrat e Jashtëm të NATO-s do të takohen për të dytën ditë për të biseduar në Bruksel për mënyrën më të mirë për të mbështetur Ukrainën ndërkohë që lufta vazhdon.

◾Ministrja e Jashtme i Britanisë, Liz Truss, u tha kolegëve të saj në NATO se ka mbaruar epoka e angazhimit me Rusinë mbi sigurinë europiane.

◾Zv/kryeministri i Ukrainës i ka bërë thirrje banorëve në Kharkiv, Luhansk dhe Donetsk që të evakuohen pas frikës në rritje se Rusia do të intensifikojë sulmet atje.

◾SHBA ka vendosur sanksione për vajzat e Vladimir Putin dhe ka shënjestruar disa banka pas pretendimeve për krime lufte në Ukrainë.

◾Presidenti Joe Biden thotë se masat do të rrisin presionin ekonomik mbi Putinin.

◾Presidenti Volodymyr Zelensky thotë se paketa e re e sanksioneve të Perëndimit kundër Rusisë nuk është mjaftueshëm.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts