Dita e 68 e luftës: Personat e evakuuar rrëfejnë kushtet e rënda të jetesës në bunkerë

dita e 68 e luftes personat e evakuuar rrefejne kushtet e renda te jeteses ne bunkere
dita e 68 e luftes personat e evakuuar rrefejne kushtet e renda te jeteses ne bunkere

08:53 02/05/2022

◾Rreth 100 persona janë evakuuar nga uzina metalurgjike e Mariupolit.

◾Të evakuuarit, të cilët strehoheshin në uzinë prej javësh janë dërguar në Zaporizhia.

◾Një prej të shpëtuarave përshkroi për mediat frikën dhe tha se nuk kishte parë dritën e diellit prej 2 muajsh.

◾Ndërkohë, një zyrtar ukrainas u shpreh se duhen të paktën 2 evakuime të tjera për të bërë të mundur nxjerrjen e të gjithë personave që ndodhen në uzinën Azovstal.

◾Një korrespondent i BBC në Ukrainë thotë se trupat ruse po avancojnë ngadalë në rajonin e Donbasit.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin amerikan, Nancy Pelosi, ka zhvilluar një takim në Kiev me Presidentin Zelensky.

◾Ajo ka premtuar mbështetjen amerikane derisa të mbarojnë luftimet dhe tha se Kongresi do të aprovojë 33 miliard Dollarë ndihmë për Ukrainën.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts