Dita e 80 e luftës – Zelensky: Po zhvillohen bisedime të vështira për Mariupolin  

08:26 14/05/2022

◾Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky thotë se po zhvillohen negociata shumë të vështira me Rusinë për evakuimin e një numri të madh ushtarësh të plagosur nga Mariupoli.

◾Gjatë një fjalimi të tij, Zelensky ripërsëriti paralajmërimin se bllokimi i porteve të Ukrainës nga Rusia rrezikon një krizë botërore ushqimore.

◾Ministrat e Jashtëm të NATO-s do të mblidhen në Berlin në një kohë kur Suedia dhe Finlanda po afrohen shumë bashkimit të aleancës ushtarake perëndimore.

◾Turqia ka qenë i vetmi shtet që ka folur kundër kësaj lëvizje. Rusia tha se do ta shikojë pranimin e këtyre dy vendeve si kërcënim.

◾Furnizuesi ruse i energjisë, RAO Nordic tha se do të pezullojë furnizimet me elektricitet në Finlandë të shtunën për shkak të problemeve me pagesat.

◾Udhëheqësit botërore bëjnë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm, me SHBA dhe 10 vende të Azisë juglindore që kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët për një rezolutë paqeje.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com