Dita e 94 e luftës | Zelensky insiston për Donbasin: Do të jetë ukrainas

09:23 28/05/2022

◾Ministri i Jashtëm i Ukrainës pretendon që janë duke ardhur më shumë armë të rënda.

◾Sipas raportimeve, Rusia po konsideron një sulm të dytë mbi Kievin.

◾Këshilltari i Presidentit Zelensky ka thënë se Lufta e Tretë Botërore do të nisë nëse Rusia nuk humbet.

◾Putin përballet me një dënim të rrallë publik në asamblenë legjislative ruse.

◾Rusia po rikthen tanket e vjetra në luftë.

◾Rusia thotë se porti i Mariupolit është i hapur dhe operacional.

Guvernatori: 10 mijë trupa ruse gjenden në Luhansk

Guvernatori i rajonit Luhansk të Ukrainës ka vlerësuar se ka rreth 10,000 trupa ruse në rajonin lindor.

Këto janë (njësitë) që janë përherë në rajonin e Luhanskut, që po përpiqen të sulmojnë dhe po përpiqen të bëjnë progres në çdo drejtim që munden,” tha Gaidai në një televizion ukrainas.

Lituanezët bashkohen për të blerë dron për Ukrainën

Qindra lituanezë janë mbledhur së bashku për të blerë një dron të avancuar ushtarak për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë si një shenjë solidariteti me një vend tjetër nën sundimin e Moskës.

Rreth 3 milionë Euro janë mbledhur deri më tani në tre ditë, nga 5 milionë euro të nevojshme, sipas Laisves TV, që nisi lëvizjen.

Para se të fillonte kjo luftë, askush nga ne nuk e kishte menduar se do të blinin armë. Por tani është një gjë normale. Diçka duhet bërë që bota të bëhet më mirë”, tha Agne Belickaite, 32 vjeçe.

Ajo dërgoi 100 Euro sapo filloi mbledhja e fondeve të mërkurën.

Unë kam dhuruar për të blerë armë për Ukrainën. Do ta bëj këtë deri në fitore”, shtoi ajo, duke thënë se ishte pjesërisht e motivuar nga frika se Rusia mund të sulmonte Lituaninë.

Dronët janë dëshmuar efektivë në vitet e fundit kundër forcave ruse dhe aleatët e tyre në konfliktet në Siri dhe Libi.

Blerja e dronit është duke u organizuar nga Ministria e Lituanisë e Mbrojtjes, e cila i tha agjencisë së lajmeve Reuters se planifikonte të nënshkruante një letër qëllimi për të blerë pajisjen nga Turqia javën e ardhshme.

Deputeti komunist rus kërkon që Putini t’i japë fund luftës në Ukrainë

Një deputet i Partisë Komuniste në lindjen e largët të Rusisë i ka kërkuar Vladimir Putinit t’i japë fund luftës dhe të tërheqë forcat ruse nga Ukraina.

Duke thyer linjën e partisë në një shfaqje të rrallë të kundërshtimit ndaj luftës së vendit të tij në Ukrainë, Leonid Vasyukevich tha të premten: “Ne e kuptojmë se nëse vendi ynë nuk e ndalon operacionin ushtarak, do të kemi më shumë jetimë në vendin tonë”.

Ai foli në një takim të Asamblesë Legjislative Rajonale të Primorskut në portin e Vladivostok.

Duke iu drejtuar komenteve të presidentit rus, fjalimi i tij u shfaq në një video të postuar në një kanal Telegram.

Një tjetër deputet mbështeti pikëpamjet e Vasyukevich, megjithatë, kryetari i asamblesë legjislative më pas lëshoi ​​një deklaratë duke i quajtur vërejtjet një “provokim politik” të pambështetur nga shumica e ligjvënësve.

Në fillim të këtij muaji, një diplomat rus me bazë në Gjenevë dha dorëheqjen, duke thënë se i vinte “turp” për luftën. Rusia ka vendosur dënime të rënda për sfidimin publikisht të narrativës së Kremlinit për operacionin ushtarak në Ukrainë.

Forcat ukrainase mund të duhet të tërhiqen nga një pjesë e Luhanskut

Forcat ukrainase mund të duhet të tërhiqen nga xhepi i tyre i fundit në Luhansk për të mos u kapur rob, sipas guvernatorit të rajonit.

Serhiy Gaidai thotë se trupat ruse kanë hyrë në Severodonetsk, qyteti më i madh i Donbasit që ishte ende nën kontrollin e Ukrainës.

Rreth 90% e ndërtesave në qytet janë dëmtuar, tha ai, duke shtuar: “Rusët nuk do të jenë në gjendje të kapin rajonin e Luhanskut në ditët në vijim, siç kanë parashikuar analistët. Ne do të kemi fuqi dhe burime të mjaftueshme për të mbrojtur veten. Megjithatë është e mundur që për të mos të qenë të rrethuar do të duhet të tërhiqemi”.

Operacionet ushtarake ruse përmes imazheve satelitore

Imazhet e reja satelitore tregojnë operacionet ushtarake ruse afër qyteteve lindore të Ukrainës, Lyman dhe Popasna, ndërsa forcat ruse fitojnë territor në rajonin e Luhansk dhe Donetsk.

Sipas raporteve të fundit, forcat ruse fituan kontrollin e Lyman dhe është qyteti i dytë ukrainas këtë javë që është pushtuar.

Imazhet e Maxar tregojnë artilerinë ruse të vendosur, njësitë e blinduara që lëvizin nga veriu dhe lindja e qytetit drejt Lyman-it dhe pasojat e bombardimeve të përhapura të artilerisë që dëmtuan dhjetëra shtëpi dhe ndërtesa.

Në juglindje të qytetit, dëme të mëdha janë të dukshme në të gjithë Popasnën. Njësitë ushtarake ruse mund të shihen të dislokuara në Popasna dhe në të gjithë zonën përreth.

Zelenskyy këmbëngul: Donbasi do të jetë ukrainas

Në fjalimin e tij gjatë natës, Volodymyr Zelenskyy reagoi ndaj kapjes nga rusët të qytetit lindor të Lyman.

“Nëse pushtuesit mendojnë se Lyman ose Severodonetsk do të jenë të tyret, ata e kanë gabim”, tha presidenti ukrainas.

 “Donbasi do të jetë ukrainas”, shtoi në fund ai.

Ky qytet është qendra më e madhe hekurudhore të rajonit të Donetsk në veri të dy qyteteve të tjera kyçe ende nën kontrollin e Ukrainës.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts