Dita e II e luftës: Sulme gjatë natës në Kiev (Zhvillimet minutë pas minute)

08:43 25/02/2022

Rusia nis pushtimin e Ukrainës: TË GJITHA ZHVILLIMET E DITËS SË ENJTE I NDIQNI DUKE KLIKUAR KËTU

◾Në ditën e dytë të sulmit rus në Ukrainë janë raportuar shumë shpërthime në Kiev. Zyrtarët ukrainas kanë thënë se Rusia ka ndërmarrë sulme me raketa në kryeqytet. Të paktën një ndërtesë është dëmtuar në kryeqytet. Nga kjo ngjarje janë plagosur tre persona.

◾Presidenti Zelensky i është drejtuar kombit me një fjalim dhe ka kërkuar nga Rusia një armëpushim. Zelensky u ka kërkuar aleatëve perëndimore që të bëjnë më shumë për të ndaluar sulmin rus. Ai ka thënë se e di që tashmë ai vetë është objektivi numër 1 i Rusisë.

◾137 ukrainas kanë ndërruar jetë pas luftimeve që ndodhën të enjten. Mes viktimave ka ushtarë dhe civilë.

◾Rusia ka marrë kontrollin e kompleksit të Çernobilit. Ndërkombëtarët kanë bërë thirrje për kujdes maksimal në zonë për shkak të radioaktivitetit. Deri tani në ish-objektin bërthamor nuk është raportuar për viktima apo shkatërrime.

◾Ndaj Rusisë janë vendosur sanksione të reja, që nga Brukseli në Kanberra. Sanksionet përfshijnë edhe ngrirjen e disa aseteve bankare.

◾Presidenti Vladimir Putin ka mbrojtur sulmin ndaj Ukrainës dhe thotë se nuk ka mënyrë tjetër për të mbrojtur Rusinë.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.