Dita e XII e luftës: Rusia deklaron se do të ndalë sulmet për të lejuar evakuimin

08:05 07/03/2022

PËRDITËSIMI I FUNDIT

◾Rusia do të ndalë sulmet në Kiev dhe qytete të tjera të Ukrainës për të lejuar civilët të largohen, sipas mediave shtetërore ruse.

◾Por njerëzve në Kiev do t’u ofrohet kalim i sigurt në aleatin e Rusisë, Bjellorusi, ndërsa ata në Kharkiv do të kenë një korridor që të çon vetëm në Rusi.

◾Kjo vjen pas dështimit të dy përpjekjeve për armëpushim në qytetin jugor të Mariupol gjatë fundjavës.

◾Katër persona, përfshirë një grua dhe dy fëmijë u vranë nga sulmet gjatë kohës që banorët po tentonin të largoheshin nga Irpin, qytet pranë Kievit.

◾Pas sulmit, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky akuzoi Rusinë për vrasjen e civilëve.

◾Çmimi i naftës arrin nivelin më të lartë në 13 vjet për shkak të krizës.

◾Zyrtarët ukrainas të mbrojtjes paralajmërojnë se Rusia po përgatitet të nisë një sulm të gjithanshëm në Kiev.

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts