Dita e XVI e luftës: Rusia zgjeron sulmet, shënjestron qytete të reja (Zhvillimet minutë pas minute)

08:28 11/03/2022

◾Qytetet e Lutsk, Ivano-Frankivsk dhe Dnipro janë shënjestruar për herë të parë nga trupat ruse që prej nisjes së pushtimit.

◾Presidenti Zelensky gjatë një fjalimi ka mohuar pretendimet e Rusisë se Ukraina po zhvillon armë kimike.

◾SHBA i ka quajtur këto pretendime të Rusisë  si “qesharake” dhe thotë se janë një “alarm fals” për të justifikuar përdorimin e mundshëm të armëve kimike nga ana e Rusisë kundër Ukrainës.

◾Forcat ruse i janë afruar Kievit me 5 kilometra gjatë 24 orëve të fundit.

◾Bisedimet e paqes mes ministrave të Jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë në Turqi përfunduar pa ndonjë progres drejt një armëpushimi.

◾Facebook dhe Instagram kanë ndryshuar rregullat e tyre për të lejuar “përkohësisht” thirrjet për dhunë ndaj trupave ruse ose Putin.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *