Dita e XVII e luftës: Ukraina akuzon Rusinë për pengimin e evakuimeve (Zhvillimet minutë pas minute)

FILE PHOTO: Debris is seen on site of the destroyed Mariupol children’s hospital as Russia’s invasion of Ukraine continues, in Mariupol, Ukraine, March 9, 2022 in this still image from a handout video obtained by Reuters. Ukraine Military/Handout via REUTERS

08:38 12/03/2022

Përmbledhje:

◾Ukraina akuzon sërish Rusinë për pengimin e evakuimit të njerëzve nga qyteti port i Mariupolit.

◾Thuhet se njerëzit në këtë qytet po durojnë temperatura të ulëta pa energji elektrike me pak ushqim dhe pak ujë.

◾Rusia ka akuzuar Ukrainën se ka refuzuar pothuajse të gjitha ofertat e saj për korridore humanitare nga “pikat më të nxehta” të luftës.

◾Rusia zgjeroi ofensivën e saj në Ukrainë, duke sulmuar qytetet Lutsk, Ivano-Frankivsk dhe Dnipro.

◾Presidenti i SHBA, Joe Biden, ritheksoi se vendi i tij nuk do të ndërhyjë drejtpërdrejt ushtarakisht kundër Rusisë në Ukrainë.

◾Në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Rusia pretendoi, pa prova, për aktivitete të armëve biologjike të SHBA në Ukrainë.

◾Ukraina mendon se Bjellorusia mund t’i bashkohet pushtimit rus në orët e ardhshme.

Fotot | Për ditë të tëra nën bombardime, si është shkatërruar Mariupoli

Shkalla e shkatërrimit në qytetin e rrethuar nga forcat ruse në Mariupol është zbuluar në një seri fotografish dhe imazhesh satelitore të publikuar nga mediat ndërkombëtare.

Zonat e banuara janë rrafshuar, një qendër tregtare është shkatërruar dhe një maternitet është sulmuar. Qytetarët në Mariupol kanë përdorur të paktën një varr masiv për të varrosur të vdekurit.

Mariupol, një qytet me rreth 400,000 banorë, i është nënshtruar ditëve të tëra bombardimesh të rënda nga ana e Rusisë.

Civilët kanë mungesa ushqimi dhe ujë, ka thënë nënkryetari i bashkisë së qytetit Sergei Orlov, dhe “nuk ka energji elektrike, nuk ka furnizim me ujë, nuk ka ngrohje, nuk ka sistem sanitar”.

Orlov ka thënë se njerëzit janë detyruar të shkrijnë borën për të pirë ujë dhe të presin dru për të gatuar e për të mbajtur veten ngrohtë në temperaturat, të cilat në Ukrainë shkojnë nën zero.

Mariupol është një objektiv kryesor strategjik për Rusinë. Marrja e tij do të lejonte rebelët e mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore të bashkojnë forcat me trupat në Krime, gadishulli jugor i aneksuar nga Rusia në 2014.

Ukraina akuza Rusisë: Civilët në Mariupol po përballen me temperatura të ulëta dhe pakësim të ushqimit

Qeveria ukrainase thotë se sulmet ruse kanë penguar njerëzit të evakuohen sërish nga qyteti port i Mariupolit. Sipas asaj që shkruan BBC, kushtet në qytet po bëhen gjithnjë e më të dëshpëruara.

Autoritetet kanë thënë se më shumë se 1500 njerëz janë vrarë në Mariupol dhe ata që kanë mbetur përballen me temperatura të ulëta dhe të ftohtë të acartë. Aktualisht atje ka pak energji elektrike dhe pak ushqim e ujë.

Në fjalimin e tij të fundit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dënoi Rusinë për bllokimin e njerëzve në qytet dhe refuzimin për të lejuar dërgimin e ndihmave humanitare të nevojshme urgjentisht.

Zelensky shtoi se janë bërë më pak evakuime nga katër qytete kyçe ditët e fundit për shkak të breshërisë së vazhdueshme të artilerisë ruse.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *