Dita e XX e luftës | SHBA: Avancimi rus në Ukrainë është ngadalësuar (Zhvillimet minutë pas minute)

08:23 15/03/2022

LAJM I PËRDITËSUAR NË ORËN 8:23

Shpërthime të mëdha janë dëgjuar në të gjithë Kievin gjatë natës, ndërsa Rusia vazhdonte bombardimet ndaj kryeqytetit të Ukrainës.

◾Bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës do të vazhdojnë sot, megjithëse SHBA mbetet skeptike, duke thënë se nuk ka parë asnjë shenjë se Vladimir Putin do të ndalojë sulmin.

◾Karvani prej 160 makinash civile u lejua të largohej nga qyteti jugor i rrethuar i Mariupolit, ndërsa njerëzit kanë nevojë gjithnjë e më shumë për ushqim dhe furnizime të tjera.

◾Ukraina thotë se zmbrapsi një përpjekje të Rusisë për të marrë kontrollin e Mariupolit, i cili aktualisht është i rrethuar.

◾SHBA pretendon se Rusia i kishte kërkuar Kinës mbështetje ushtarake, por Rusia dhe Kina e kanë mohuar këtë.

◾Furnizimi me energji elektrike u rivendos në Çernobil pasi centrali bërthamor u detyrua të mbështetej te gjeneratorët.

◾Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar paralajmëron se Rusia mund të planifikojë të përdorë armë biologjike ose kimike.

◾Mbi 43,000 aplikime janë bërë në MB për të ndihmuar strehimin e refugjatëve ukrainas.

Ukraina planifikon të hapë 9 korridore humanitare sot

Zëvendëskryeministri i Ukrainës tha se do të bëhen më shumë përpjekje për të evakuuar qytetet e bombarduara sot.

Ukraina po synon të hapë 9 korridore humanitare, megjithëse përpjekjet e mëparshme për të evakuuar civilët ndonjëherë janë shënjestruar nga forcat ruse.

SHBA: Përparimi rus është ngadalësuar

Ofensivat ushtarake ruse janë ngadalësuar pasi kishin bërë pak përparim gjatë fundjavës, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes amerikane.

Zyrtari tha se karvani i madh i trupave ruse mbetet rreth 9 milje nga qendra e Kievit.

Ai tha se forcat ruse kanë lëshuar më shumë se 900 raketa, por hapësira ajrore e Ukrainës është ende e kontestuar.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts