Dita e XXVIII e luftës | Zelensky: 100 mijë civilë të bllokuar në Mariupol (Zhvillimet minutë pas minute)

08:32 23/03/2022

◾Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se rreth 100 mijë civilë kanë mbetur në Mariupol pa ushqim, ujë, ilaçe dhe nën bmbardime të vazhdueshme.

◾Zelensky ka shtuar se 7 mijë civilë mundën që të evakuoheshin të martën.

◾Presidenti Zelensky thotë se një autokolonë humanitare është kapur nga forcat tuse dhe punonjësit e qeverisë ukrainase janë marrë të burgosur.

◾Një zëdhënës i Kremlinit thotë se Putini mund të përdorë armë bërthamore nëse Rusia përballet me “një kërcënim ekzistencial”.

◾Pentagoni i quan komentet bërthamore “të rrezikshme”, por shtohet se SHBA nuk ka parë nevojën që të ndryshojë qëndrimin e saj, të cilin e konsideron parandalues

◾Zyrtarët perëndimorë thonë se forcat ruse po përballen me mungesa serioze të ushqimit dhe karburantit dhe disa ushtarë kanë ngrirje.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.