Djali i ish-presidentit të Panamasë ekstradohet në SHBA, akuzohet për korrupsion

Djali i ish-presidentit të Panamasë Ricardo Martinelli u ekstradua të hënën nga Guatemala, ku u ndalua në Shtetet e Bashkuara për t’u përballur me akuzat për korrupsion që përfshin kompaninë braziliane të ndërtimit Odebrecht, thanë zyrtarët.

Luis Enrique Martinelli Linares u largua nga Guatemala, ku ishte mbajtur në një burg ushtarak, me një avion privat me destinacion në Nju Jork.

Martinelli dhe vëllai i tij Ricardo Alberto u arrestuan në aeroportin e Guatemalës në vitin 2020, me kërkesë të Uashingtonit.

Të dy kërkohen nga sistemi i drejtësisë amerikane pasi dyshohet se kanë lejuar që miliona dollarë të paguhen në llogari bankare sekrete në emër të kompanive fantazmë.

Hetimet në Odebrecht kanë njollosur shumë liderë dhe parti politike në Amerikën Latine. Ish-drejtuesit e kompanisë kanë pranuar në gjykatë se kanë shpërndarë në mënyrë të paligjshme miliona dollarë ryshfet në këmbim të kontratave publike.

Ish-presidenti Martinelli është vetë nën hetim për skandalin Odebrecht, por ka njoftuar synimin e tij për të kërkuar rizgjedhjen në vitin 2024.

Ekstradimi i Luis Enrique u miratua nga një gjykatës nga Guatemala në maj. Vëllai i tij duhet të dërgohet në Shtetet e Bashkuara brenda disa ditësh pasi u miratua ekstradimi i tij javën e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.