Djali i liderit të Turkmenistanit do të kandidojë për president në vazhdimësi

Djali i udhëheqësit të Turkmenistanit, Gurbanguly Berdymukhamedov është nominuar për të kandiduar për president muajin e ardhshëm, thanë mediat shtetërore të hënën, pasi autokrati u shpreh se do të largohej dhe autoritetet thirrën një votim të parakohshëm.

“Në kongresin e jashtëzakonshëm të Partisë Demokratike të Turkmenistanit të mbajtur në Ashgabat, nënkryetari i kabinetit të ministrave të vendit, Serdar Berdymukhamedov, u propozua si kandidat presidencial”, tha spikeri i televizionit shtetëror.

Vendi i Azisë Qendrore në Detin Kaspik është një nga shtetet më represive, më sekrete në botë dhe pak dihet se si regjimi merr vendime të përditshme. Vendi nuk ka mbajtur kurrë një votim konkurrues dhe i riu Berdymukhamedov pothuajse me siguri nuk do të përballet me asnjë kundërshtar të vërtetë në votimin e parakohshëm të 12 marsit.

Ish-republika sovjetike e pasur me gaz nuk ka media të lirë, nderon liderët e saj autoritarë me statuja të dukshme ari dhe nuk ka pranuar asnjë rast me koronavirus që nga shpërthimi i pandemisë.

Berdymukhamedov, i cili është presidenti i vendit, kryetar i kabinetit dhe shefi i senatit, ka qenë vendimmarrësi i regjimit për 15 vitet e fundit.

Zbavitjet e tij, duke përfshirë kalërimin, çiklizmin masiv, kompozimin e këngëve dhe shkrimin e librave,  e kanë bërë atë të ketë një kuriozitet në të gjithë botën në mediat sociale, të cilat janë të bllokuara në Turkmenistan.

Në një fjalim historik në parlament të premten, 64-vjeçari Berdymukhamedov tha se kishte marrë “një vendim të vështirë” për shkak të moshës së tij, duke shtuar se vendi kishte nevojë për “liderë të rinj”.

Berdymukhamedov junior është aktualisht zyrtari i dytë më i fuqishëm i qeverisë me një ndikim të gjerë në ekonomi si nënkryetar i kabinetit. Pasi ka mbushur 40 vjeç vitin e kaluar, ai tani ka të drejtë të kandidojë për president.

Prezantuesi i televizionit shtetëror tha se ai “u mbajti një fjalim delegatëve të kongresit, i cili përfundoi me votim. Pjesëmarrësit e kongresit mbështetën njëzëri kandidaturën e Serdar Berdymukhamedov për postin e Presidentit të Turkmenistanit”.

Vitin e kaluar Serdar Berdymukhamedov rriti profilin e tij ndërkombëtar me një vizitë katër-ditore në Rusi dhe duke zhvilluar bisedime në kryeqytetin Ashgabat me Wang Yi, ministrin e jashtëm të partnerit kryesor tregtar të Turkmenistanit, Kinës.

Gurbanguly Berdymukhamedov ka thënë se dëshiron të mbetet në politikë në rolin e tij si kryetar i dhomës së sipërme të parlamentit.

Ekspozimi i djalit të tij në mediat shtetërore filloi të rritet vetëm pasi ai u bë ligjvënës në vitin 2016.

Ai ruajti pozicionin e tij si ligjvënës në vitin 2018, duke fituar 91 për qind të votave, duke kujtuar fitoret dërrmuese në sondazhet kombëtare të babait të tij, i cili nuk toleron asnjë kundërshtim.

Në vitin 2021, Serdar Berdymukhamedov u ngrit në gradën e zëvendëskryeministrit në kabinetin e kryesuar nga babai i tij dhe fitoi një vend në këshillin e fuqishëm të sigurisë.

Ai u emërua gjithashtu auditor i përgjithshëm i vendit,  një rol që e lejon atë të mbikëqyrë shpenzimet e qeverisë.

Babai i tij një kalorës i mprehtë,  nderohet me një statujë të artë në Ashgabat qendrore, e cila e tregon atë mbi kalë, me një pëllumb të ulur në dorë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com