Djegia e Kuranit shkakton trazira në Suedi

20:05 18/04/2022

Mbi 40 të arrestuar pas përleshjeve me policinë

Djegia e disa kopjeve të Kuranit nga një grup ekstremistësh të djathtë ka shkaktuar trazira në Suedi.

Grupe njerĂ«zish janĂ« pĂ«rleshur me policinĂ« e 5 qyteteve, ku mĂ« shumĂ« se 40  persona janĂ«  arrestuar pas pĂ«rleshjeve tĂ« dhunshme. Tre  persona u plagosĂ«n nĂ« qytetin Norrkoping kur oficerĂ«t qĂ«lluan pĂ«r tĂ« paralajmĂ«ruar protestuesit.

Sipas autoriteteve me shumë se 200 persona u përfshin në këto përleshje dhe rreth 20 automjete janë dëmtuar apo shkatërruar tërësisht. 26 oficerë policie mbetën gjithashtu të lënduar.

Provokim dhe nxitje kundër myslimanëve e quajti Arabia Saudite këtë ngjarje ndërsa Irani dhe Iraku u bënë thirrje ambasadorëve suedezë të dënojnë aktin.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.