“Do përjetonim falimentin më tragjik të shtetit”/ Rama: Nëse rrogën minimale do ta bënim 500 euro për herë të parë që nga koha e Skënderbeut…
Gjatë fjalës së tij për prezantimin e planit për të përballuar krizën energjetike, kreu i qeverisë iu përgjigj edhe atyre që e kritikojnë se nuk rrit pagat dhe pensionet.

Kryeministri Edi Rama u shpreh se nëse pensionet minimale bëhen 300 euro dhe paga minimale 500 euro atëherë shteti do të falimentonte brenda 1-2 vitesh.

Sipas tij, një rritje e tillë e  menjëhershme do të sillte një zi buke që nuk eshte para që nga koha e Skënderbeut.

“Dikush mund të thotë e mirë, po këto s’janë asgjë, për sa kohë nuk rriten pensionet në mënyrë domethënëse. Disa madje thonë, bëje pensionin minimal 300 euro dhe pagën minimale 500 euro, pastaj mund të kesh fytyrë e të na dalësh përpara.

Unë ju them, nëse ne e rrisim pensionin minimal sot jo në 300 euro, po në 300 mijë lekë, në fund të vitit të ardhshëm ne duhet të mos bëjmë më investime dhe brenda 2 vjetësh, do të përjetonim falimentimin më tragjik të shtetit, ku jo vetëm s’do kishte më pensione, po për herë të parë në historinë e Shqipërisë, qysh nga koha e Skënderbeut, do të shikonim çfarë do të thotë në të vërtetë të mos ketë bukë për të ngrënë.

Ndërsa nëse e rrisim edhe pagën minimale jo në 500 euro, po në 500 mijë lekë, na duhet vetëm një vit të hyjmë në krizën e parë të urisë në 500 vjet histori”, tha Rama.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.