“Do të ketë një përgjigje të shumëfishtë për sulmin në Jordani”, Shefi i Pentagonit: Ky është një moment i rrezikshëm

do te kete nje pergjigje te shumefishte per sulmin ne jordani shefi i pentagonit ky eshte nje moment i rrezikshem
do te kete nje pergjigje te shumefishte per sulmin ne jordani shefi i pentagonit ky eshte nje moment i rrezikshem

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin tha të enjten se ky ishte një moment i rrezikshëm në Lindjen e Mesme, por Shtetet e Bashkuara do të punonin për të shmangur një konflikt më të gjerë. Austin përsëriti se Shtetet e Bashkuara do të kishin një përgjigje të shumëfishtë ndaj sulmit vdekjeprurës në Jordani që vrau trupat amerikane.

Uashingtoni ka fajësuar për sulmin – i pari që vrau trupat amerikane në Lindjen e Mesme që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas në tetor – militantët e mbështetur nga Irani. Por ajo nuk ka thënë publikisht se nga erdhi arma aktuale që vrau amerikanët, edhe pse pranoi përgjegjësinë përfundimtare të Iranit për financimin dhe madje në disa raste trajnimin e militantëve përgjegjës.

Trupat amerikane janë sulmuar më shumë se 160 herë në Irak, Siri dhe Jordani që nga ngjarjet e 7 tetorit që shkaktuan luftën në Gaza, dhe anijet luftarake kanë parë sulme edhe në Detin e Kuq. Luftëtarët Houthi në Jemen kanë gjuajtur me dronë dhe raketa në Detin e Kuq në shenjë solidariteti me palestinezët. Mes pritjeve për sulme shumëditore, Austin sugjeroi se do të duhej një përgjigje e shumëfishtë për të adresuar kërcënimet nga grupet e mbështetura nga Irani kundër forcave amerikane.

Sulmi në Jordani dhe çdo përgjigje e SHBA-së, ka të ngjarë të ngjallë frikën e një konflikti më të gjerë në Lindjen e Mesme pas sulmit të 7 tetorit në jug të Izraelit nga grupi islamik palestinez Hamas, në të cilin autoritetet izraelite thanë se 1200 njerëz u vranë dhe 253 u morën peng. Deri më tani, rreth 27 mijë palestinezë kanë humbur jetën nga sulmet izraelite në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts