Do të monitoronin krizën e emigrantëve, dy parashutistë rusë humbin jetën aksidentalisht në Bjellorusi pranë kufirit me Poloninë

Dy nga parashitistët rusë të dërguar për monitorimin e krizën së emigrantëve në kufirin MES Polonisë dhe Bjellorusisë ruse u vranë sot në një incident. Ata vdiqën për shkak të dëmtimit të parashutave të tyre për shkak të erës së fortë.

Rusia njoftoi sot dërgoi një njësi të forcave të saj ajrore për të zhvilluar një stërvitje të përbashkët ushtarake me Bjellorusinë.

Trajnimi përfshin një avion transporti ushtarak IL-76, i cili do të lëshojë parashutistët në Bjellorusi dhe më pas do të kthehet në zonën e tij të vendosjes së përhershme.

Pas stërvitjes, parashutistët rusë do të kthehen gjithashtu në pikën e tyre të vendosjes së përhershme në Rusi.

Stërvitja erdhi mes tensioneve të rritura midis Bjellorusisë dhe Polonisë për një krizë migracioni që është përshkallëzuar këtë javë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.