Do të ndërtohet kulla rezidenciale prej druri më e lartë në botë

do te ndertohet kulla rezidenciale prej druri me e larte ne bote
do te ndertohet kulla rezidenciale prej druri me e larte ne bote

Zvicra do të bëhet shtëpia e ndërtesës më të lartë të banimit prej druri në botë .

Projekti, i quajtur Rocket&Tigerli, do të përbëhet nga katër ndërtesa, duke përfshirë një që krenohet me një kullë 100 metra të lartë (328 këmbë). Zhvillimi do të ndërtohet në qytetin zviceran të Winterthur, i cili ndodhet afër Cyrihut.

Dizajni do të ofrojë banesa moderne, me cilësi të lartë me një fluks maksimal të dritës së ditës, sipas projektuesve të tij, firmës daneze Schmidt Hammer Lassen Architects (SHL). Ajo gjithashtu do të kërkojë të krijojë një lagje aktive që do të “rrënjoset në kontekstin historik të zonës”, sipas një njoftimi për shtyp nga firma. Fasada, për shembull, do të mbulohet me tulla terrakote të kuqe dhe të verdhë të errët të kombinuara me detaje me ngjyrë të gjelbër pluhur — në përputhje me çatitë e kuqe dhe tullat e verdha të ndërtesave të vjetra në zonën përreth

“Ne i qasemi këtij projekti me një ndjenjë të madhe përulësie,” citohet të ketë thënë në deklaratën për shtyp Kristian Ahlmark, partner dhe drejtor dizajni në SHL.

“Është një projekt i madh që do të ketë një ndikim të rëndësishëm në komunitet, në aspektin social dhe estetik. Për shkak të ekspertizës së fortë që Zvicra ka, kur bëhet fjalë për ndërtimin e drurit, ne jemi veçanërisht krenarë që po punojmë në këtë novator projekt.”

Të katër ndërtesat do të përbëhen nga ambiente banimi si dhe hapësira për shitje me pakicë, një sky bar dhe një hotel. Ajo pritet të përfundojë dhe të jetë gati për banorët për të hyrë në vitin 2026.

Projekti shënon një moment historik në ndërtimin e objekteve prej druri, tha SHL. Firma shtoi se, në 100 metra, ajo vendos rekordin për ndërtesat e banimit me një konstruksion druri që mban ngarkesë dhe “prezanton një sistem ndërtimi inovativ që ekzaminon drurin si një zëvendësues natyror për betonin”.

“Kjo bën të mundur ndërtimin e konstruksioneve më të larta, ndërsa, në të njëjtën kohë, siguron që i gjithë procesi i ndërtimit të arrijë një sasi më të ulët të karbonit të ngulitur”, thuhet në njoftimin për shtyp.

Ahlmark shtoi: “Ne kemi qenë gjithmonë proaktivë në përdorimin tonë të materialit (drurit), jo vetëm për shkak të cilësive të tij estetike, por edhe për shkak të mundësive teknike të ndërtimit që ai hap rrugën. Metoda e re e prodhimit, e paraqitur në këtë projekt , sjell dashurinë tonë për materialin në një ndërtesë moderne.”

SHL konkurroi me tetë kompani të tjera të arkitekturës në mbarë botën për të projektuar ndërtesën. Më parë këtë vit, propozimi i tij i projektimit u zgjodh si fitues — pjesërisht për shkak të strukturës së tij të bllokut të hapur.

Juria tha në vlerësimin e saj: “Me shpërbërjen e strukturës origjinale të bllokut dhe integrimin e ndërtesave të shkëputura arrihet një sipërfaqe më e madhe fasade dhe kështu më shumë dritë dite, si dhe një lidhje më e fortë me mjedisin përreth”.

Dizajni i SHL është zhvilluar në bashkëpunim të ngushtë me studion lokale të arkitekturës zvicerane Cometti Truffer Hodel.

Projekti i bashkohet sipërmarrjeve të tjera arkitekturore që kërkojnë të provojnë se druri mund të përdoret si një alternativë e qëndrueshme ndaj betonit dhe çelikut kur ndërtohen ndërtesa të larta. Kulla Mjøstårnet 280 metra e gjatë në qytetin norvegjez të Brumunddal u bë ndërtesa më e lartë prej druri në botë kur u hap në vitin 2019. Struktura 18-katëshe përmban apartamente, hapësira për zyra dhe hotelin e quajtur Wood Hotel.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts