“Do të shohim nëse BE do të jetë një lojtar global apo vetëm vëzhgues”, Dendias: E ndihmuam Shqipërinë sepse të gjithë e kuptojmë se…

” Mesdheu është rajoni ku do të shihet pjekuria politike e Bashkimit Evropian ” tha Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias , në konferencën ” Forumi Strategjik Bled 2021 “.

Dendias është treguar i prerë dhe i ashpër me BE-në duke thënë se politikat e BE-se do të  dëshmojnë nëse BE ka vendosur ose do të vendosë të bëhet një lojtar global ose nëse do të mbetet një vëzhgues.

“ Ka një ndryshim në arkitekturën strategjike të rajonit të Mesdheut. Bashkëpunimi midis vendeve që ndajnë të njëjtat parime si ligji ndërkombëtar, veçanërisht Ligji Ndërkombëtar i Detit , “tha z. Dendias dhe nënvizoi nevojën, por marrjen e lojtarëve të tjerë në Mesdheun Lindor, siç është India.

” Ne jemi një vend mjaft i vogël, por megjithatë ndihmuam Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë, ndërsa për momentin që po flasim për një avion grek që po shkon në Ruandë me vaksina, ne ende do të dërgojmë vaksina në Tunizi dhe Kenia. Pse; “Sepse të gjithë tani e kuptojmë që nëse nuk ndihmojmë njëri -tjetrin, pandemia do të kthehet, ” tha ai.

Duke iu referuar çështjes së Qipros , ai karakterizoi konferencën e fundit joformale me pesë palë në Gjenevë  “dialogu midis të shurdhërve, pasi kishim një udhëheqje të re qipriote turke që filloi të na jepte një leksion mbi atë që ndodhi në vitet ’40, ’50 ose ’60 në vend që të kapim fijen nga Crans Montana dhe të fillojmë një dialog mbi atë që mund të ndodhë në të ardhmen “.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.