Do trafikonin 3.2 ton kokainë, zbardhet roli i ‘mbretit’ shkodran në kartelin e kokainës nga Kolumbia. U sekuestruan 13 milionë euro pasuri dhe…

do trafikonin 3 2 ton kokaine zbardhet roli i mbretit shkodran ne kartelin e kokaines nga kolumbia u sekuestruan 13 milione euro pasuri dhe
do trafikonin 3 2 ton kokaine zbardhet roli i mbretit shkodran ne kartelin e kokaines nga kolumbia u sekuestruan 13 milione euro pasuri dhe

Një tjetër kartel ndërkombëtar i trafikut të drogës që vepron midis Costa del Sol dhe Ekuadorit është shkatërruar në një ‘mega-operacion’ që kapi 3.2 ton kokainë.

Policia kreu 21 bastisje në Spanjë, ku më të spikatura ishin kontrollet në Marbella dhe Malaga, dhe kërkime të mëtejshme u zhvilluan në Barcelonë, Valencia, Sevilla, Granada dhe Cadiz. Njëkohësisht, përtej Atlantikut, policia ekuadoriane rrëzoi 56 dyer në vende të ndryshme në të gjithë vendin.

Operacioni godet mafien shqiptare që kishte arritur të kapte zyrën më të lartë në Ekuador për të përmbytur Evropën me kokainë të prodhuar në Kolumbi. Autoritetet thanë se operacioni kriminal synonte të importonte të paktën 3.2 ton në portet e Spanjës të maskuar mes bananeve, duke përfituar nga pozicioni i Ekuadorit si eksportuesi numër një në botë i frutave.

Mbi 30 anëtarë të grupit të krimit ndërkombëtar, të drejtuar nga “mbreti” i dyshuar Dritan Gjika, 48 vjeç, janë arrestuar, ndërsa 12 janë prangosur në Spanjë. Shtetasi shqiptar Gjika, i cili u vendos në Ekuador në vitin 2013, ishte ndër 18 anëtarët e dyshuar të kartelit të arrestuar në vendin e Amerikës së Jugut. Gjika, i cili dyshohet se mbikëqyrte prodhimin e kokainës në laboratorët kolumbianë të drogës, kishte lidhje të errëta biznesi me presidentin ekuadorian të fajësuar, Guillermo Lasso.

Të arrestuarit e tjerë vijnë nga një “ylber” kombesh që përfshijnë Argjentinën, Shqipërinë dhe Kolumbinë, madje edhe në Kinë. Operacioni gjithëpërfshirës ka bërë që autoritetet në Spanjë të ngrijnë një numër të vilave dhe pronave luksoze me vlerë mbi 13 milionë euro. Pasuritë e paluajtshme luksoze të llojit që përhapen rreth Marbella dhe Costa del Sol kanë qenë prej kohësh një mjet kyç për të pastruar paratë e narko-ve.

Sipas autoriteteve ekuadoriane, bashkëpunimi kompleks kriminal përfshinte transportin e kokainës së rritur dhe kultivuar në Valle del Cauca në Kolumbi në portin e Guayaquil në Ekuador. Prej aty, droga fshihej me dinakëri mes dërgesave me banane dhe ngarkohej në anije mallrash të destinuara për në portin e Malagës dhe pika të tjera hyrëse në Evropë. Përveç përpjekjeve logjistike, karteli ishte i përfshirë në pastrimin e parave me shumicë të të ardhurave nga droga, që mendohet të jetë rreth 32 milionë euro. Jo vetëm i kënaqur me lëvizjen e sasive të mëdha të kokainës, karteli kishte gjithashtu një rrjet të gjerë biznesesh dhe kompanish për të maskuar këto flukse parash.

Willian Villarroel, drejtori kundër narkotikëve i Policisë Nacional të Ekuadorit, tha se grupi përdori gjashtë kompani në Ekuador dhe katër në Spanjë për të vendosur drogën midis dërgesave të bananeve. “Ata kishin një aktivitet të madh tregtar përmes të cilit lehtësonin pastrimin e parave,” tha ai në një konferencë për shtyp.

Pavarësisht se arriti të mbante një dosje të pastër kriminale në Ekuador që kur mbërriti në vend, bosi i krimit Gjika ngriti dyshime me operacionet e tij të biznesit. Një hetim dyvjeçar zbuloi pozicionin e tij në krye të prodhimit dhe logjistikës në Amerikën e Jugut, duke mbikëqyrur jo vetëm prodhimin, por edhe ekipet që dërgonin kokainën në portet e Ekuadorit. Emri i tij u bë i njohur pas lidhjes së tij me biznesmenin e vrarë Ruben Cherres, trupi i të cilit u gjet me shenja torturash në Santa Elena, në bregdetin e Ekuadorit. Cherres ishte mik i kunatit të ish-presidentit të korruptuar Guillermo Lasso, Danilo Carrera.

Operacioni që po vazhdon, deri më tani ka sekuestruar më shumë se 400 mijë euro para të gatshme, një numër i madh pronash, automjete të nivelit të lartë dhe pasuri të ndryshme financiare.

Ky është vetëm shkatërrimi më i fundit me shumë juridiksione i karteleve të kokainës që vërshojnë Evropën përmes porteve të Spanjës. Të hënën, policia njoftoi arrestimin e një zyrtari të lartë të portit të Malagës, i cili vepronte si ‘njeriu i brendshëm’ për një tjetër kartel kokaine.

Kreu i Njësisë së Analizës së Riskut të portit ishte pjesë e një operacioni kontrabandë që kontrollonte efektivisht skanerin e inspektimit të drogës në objekt ‘për një vit e gjysmë’. Dhe vetëm javën e kaluar, një mbret i madh holandez-maroken i kokainës u arrestua në Marbella pas një ndjekjeje prej vitesh nga policia. Ai ishte vëllai i zotit famëkeq të krimit Samir ‘Scarface’ Bouyakhrichan, i cili u qëllua për vdekje jashtë një lokali në Benahavis në 2014.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts