“Do vijnë 8500 euro nga Korfuzi”- Zbardhen bisedat që dogjën organizatën e pastrimit të parave në burgjet e Janinës, shqiptari “Modi”: Do kalojë një pako 100 kilogramë kokainë, e shes 2-3 milion

do vijne 8500 euro nga korfuzi zbardhen bisedat qe dogjen organizaten e pastrimit te parave ne burgjet e janines shqiptari modi do kaloje nje pako 100 kilogrameTë tjera detaje janë zbardhur nga goditja e një organizate kriminale në burgun e Janinës, e cila drejtohej nga një shqiptar i njohur si “Modi”.

burgu greqi

Modi kishte ngritur në burg një strukturë për pastrimi parash me ndihmën e nëndrejtorit, dy punonjësve dhe një gardiani.

Sipas të dhënave të mbledhura nga autoritetet greke, organizatori i organizatës nga data 20 prill 2023 deri më 3 qershor 2024 , kishte në llogarinë e tij personale rreth 50 mijë euro.

Protothema shkruan se bëhet fjalë për para që sipas autoriteteve kanë ardhur kryesisht nga shitja e drogës dhe të cilat janë “pastruar” pas ndërhyrjeve të punonjësve të përfshirë, të cilët i kanë futur në pasqyrat kontabël në kundërshtim me detyrën e tyre, pasi e dinin se ishin para që vinin nga veprimtaria kriminale.

Po ashtu, mediat helenë kanë zbardhur dhe përgjimet e bisedave mes “kokës” së grupit dhe punonjësve të burgut.

Në një nga bisedat, “truri” shqiptar i organizatës i flet zv/drejtorit për një “paketë” vlera e së cilës i kalon 2 milionë, duke thënë se do të “bënte” vetë një milion prej saj.“

“Do të kalojë një pako 100 kilogramë kokainë shoku, 1 milion neto në xhep… 2 milion 3 euro e shes, 1 milion do të bëj”, mësohet të thotë ai.

Në një tjetër dialog, zv/gardiani flet me të burgosurin dhe një nga punonjësit e administratës për mundësinë e diçkaje “të gabuar” që do të çojë në inspektim.

I burgosuri: Është 21 vjeç.

Zëvendësdrejtori: Çfarë? 21 mijë euro? …Jo aq shumë para. Dëshironi 2, 3, 1.5. Jepu atyre “kana’ (fjali e pakuptueshme). Jepni dikujt tjetër të sjellë 1.5. Do të na thonë që po legalizojmë…

Punonjësja administrative: Çfarë do të na thonë? Ata do na bëjnë një kontroll këtu, dhe unë do të mbes e lidhur këtu

Zëvendësdrejtori: Do të futet autoriteti për legalizimin e parave të zeza…

Në një tjetër dialog, një zëvendësgardian dhe një i burgosur flasin për shuma parash, për të cilat nëndrejtori i thotë se çfarë duhet të ketë kujdes.

I burgosuri: Do të më sjellin para nesër… Tetë e gjysmë, nëntë?

Zëvendësdrejtori: Tetë mijë e gjysmë (8500) mos hyni kështu. Ata duhet t’jua sjellin pesë herë.

I burgosuri: Meqë do të vijnë dy veta, nga katër.

Zëvendësdrejtori: Mos e mashtroni veten. Ata duken.

I burgosuri: Do të vijnë nga Korfuzi miku im…

Zëvendësmenaxheri: Ja, këto janë para… Kur janë shumë, duhet të vendosësh fatura. Se edhe ata janë nga bankat… Le të sjellë një herë dy mijë, më pas dy mijë të tjera.

Në një tjetër dialog me një zyrtar administrativ, i burgosuri i referohet shumës prej 21 mijë eurosh që priste të shpenzonte në burg, me oficerin fillimisht të shqetësuar për shumën. Madje kanë pasur edhe mosmarrëveshje, ku punonjësi i referohej edhe kontabilistit të përfshirë në këtë rast.

I burgosuri: 21.

Nëpunësi Administrativ: Çfarë?

I burgosuri: 21 (duke iu referuar futjes së 21,000 € në Burgun e Janinës).

Zyrtari administrativ: Çfarë 21? A jeni mirë, vogëlush?

I burgosuri: Po.

Punonjësja administrative: Nuk mundet kjo që thua… Do të na çojnë në burg. Ne do të shkojmë në burg për këtë. Nëse do të ishte pak, e lehtë. Ne do të shkojmë në burg. Janë shumë. Nuk justifikohen.

I burgosuri: Nuk dua t’i justifikoni.

Zyrtari administrativ: A je mirë? Ku dreqin t’i vendos ato? Në brekët e mia?

I burgosuri: Nxirre… Po i merr lekët dhe i vendos diku. Nuk do të na kapin… Fshihini diku.

Zyrtari Administrativ: …Po më ekspozon. Nuk ju intereson. As asaj nuk i intereson (duke iu referuar kontabilistit).

Më pas, nëpunësi dhe llogaritari bien dakord se si do të shkojnë paratë në burg.

Punonjësja administrative: Mirë, m’u kërkua të sillja ato që ishin të pashkruara… (i referohet dorëzimit të të paktën 2000 € para të gatshme të shumave të paregjistruara të parave të mbajtura në favor e menaxherit) po shkoj edhe une po i marr… po i fus ne xhep…

Kontabilistja: Prisja si të mos të shihesha…

Punonjësi administrativ: Shkoj në zyrë, them mirëmëngjes në përgjithësi. Unë jam në këmbë, dera është e hapur dhe pres momentin e duhur për të bërë lëvizjen time… I afrohem, ia jap, them “merr atë që ke kërkuar” dhe ai thotë “gjysmë minutë”.

Njëri nga dy privatët e arrestuar bie dakord me kujdestarin për një marrje të parave

Privat: Mirëmbrëma. Zoti Billy?

Gardiani: Mirëmbrëma. Zoti Billys.

Privati: Sapo hipa në bord nga zoti Monty.

Gardiani: Pra ku do që të takohemi? Të takohemi në port apo do të niseni sërish për në Igumenicë?

Në një tjetër dialog, organizatori i organizatës bisedon me privatin e dytë për të organizuar një takim me një grua, e cila do t’i dorëzonte disa para.

I burgosuri: Do të vijë një vajzë me një kapak të bardhë.

Privat: Me kapak të bardhë?

I burgosuri: Po, me një AUDI Q3.

Privati: Me një AUDI Q3.

I burgosuri: Si jeshile.

Privati: Është 1750, tha ai tjetri.

I burgosuri: Është në rregull. Gjithçka që ai ka. Hajde, qofsh mirë. Faleminderit njeri!

Pasojnë dy dialogë me nëndrejtorin, i cili i thotë të burgosurit të heqë qafe gjithçka që ka dhe gjithashtu me kontabilistin, pasi ka mësuar se po bëhet një hetim.

Zëvendësdrejtori: Hiqni qafe gjithçka që keni.

I burgosuri: Po.

Zëvendësdrejtori: E kupton tani?

Zëvendësdrejtori: E kisha shpëtuar një herë. Më thanë më poshtë, hulumtojeni tani

Zëvendësdrejtori: …Dimitrakisin e kisha dërguar atëherë me gjoja një kafe dhe unë…

Kontabilisti: Po, e di.

Zëvendësdrejtori: Dhe hymë bëmë një hetim dhe nuk gjetëm asgjë…

Më pas zëvendësdrejtori informon të burgosurin për kontrollet e ardhshme nëpërmjet një të burgosuri tjetër, i cili vepron si “lajmëtar”, për të shmangur lidhjen e drejtpërdrejtë me të burgosurin dhe zbulimin e veprimit të tij.

Zëvendësdrejtori: duhet t’i thuash (të burgosurit) këtë. Le të jetë e qartë se…

I burgosuri 2: E mora, e mora, e mora tani…

Zëvendësdrejtori: Ju i thoni Modit, le ta dijë…

LEXONI EDHE: Goditet organizata kriminale në burgun e Janinës, “koka” e grupi një shqiptar! Si “Modi” bashkëpunonte me drejtorin dhe punonjësit për shitjen e drogës dhe pastrimin e parave

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts