Dokumenti/ Medaljet e arta olimpike shqiptare kanë histori 77-vjeçare, në Pejë u zhvillua aktiviteti i parë sportiv për…
pjimage - 2021-07-26T151625.120

Peja dhe Gjakova kanë prodhuar tri medalistet e arta olimpike shqiptare, Distria Krasniqin dhe Nora Gjakovën në këtë olimpiadë dhe Majlinda Kelmendin para katër vitesh.

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar një dokument i cili tregon se medaljet e dy xhudisteve kosovare që bënë historinë për vendin e tyre në Lojërat Olimpiker Tokio 2020, kanë një histori 77-vjeçare.

Sipas dokumenteve të AQSH, aktiviteti i parë sportiv për rininë shkollore të qytetit historik të Pejës u zhvillua më 2 korrik 1944.

Pas këtij, shumë të tjerë u bënë deri sa Peja dhe Gjakova prodhuan tri medalistet e arta olimpike shqiptare.

POSTIMI I PLOTE I ARKIVAVE

Medaljet e Distria Krasniqit dhe Nora Gjakovës kanë histori 77 vjeçare. Urime Kosovë!🇽🇰🇦🇱

Aktiviteti i parë sportiv për rininë shkollore të qytetit historik të Pejës u zhvillua më 2 korrik 1944, sipas dokumenteve të AQSH. Pas këtij, shumë të tjerë u bënë deri sa Peja dhe Gjakova prodhuan tri medalistet e arta olimpike shqiptare: Distria Krasniqin dhe Nora Gjakovën në këtë olimpiadë dhe Majlinda Kelmendin para katër vitesh!

medaljet ne lojerat olimpike Distria Krasniqi nora kelmendi

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.