Donald Trump deklarohet i pafajshëm mbi akuzat rreth 6 janarit, reagimi i tij pas seancës

Ish Presidenti Donald Trump është deklaruar i pafajshëm ndaj 4 akuzave penale lidhur me tentativave të tij per te permbysur zgjedhjet presidenciale te 2020.

Arrestimi dhe akuza ndaj tij ndodhi ne të njëjtën gjykatë në Uashington, DC, e cila kishte një pamje të drejtpërdrejtë të dhunës që u shpalos në Kapitolin e SHBA më 6 janar 2021, dhe ku u paraqitën gjithashtu mbi 1000 mbështetës të Trump që morën pjesë në kryengritje.

Ish-presidenti do të lirohet me kushte shumë minimale, të cilat përfshijnë të mos lejohet të komunikojë me asnjë të njohur si dëshmitar në këtë, përveç nëse përmes një avokati.

Seanca e radhës për këtë çështje u caktua më 28 gusht, vetëm pesë ditë pas debatit të parë për primaret presidenciale republikane, duke nënvizuar kohët e jashtëzakonshme kur kandidati kryesor për nominimin e vitit 2024 ka një kalendar të paprecedentë në gjykatën federale.

Trump, duke iu drejtuar gazetarëve përpara se të hipte në aeroplanin e tij për t’u kthyer në klubin e tij të golfit në Bedminster, New Jersey, tha se aktakuza është “një persekutim i një kundërshtari politik. Kjo nuk duhej të ndodhte kurrë në Amerikë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts