Donald Trump mbërrin në Gjykatë, kërkon pushimin e akuzës për fshehjen e parave për pagesën e pornostares

donald trump mberrin ne gjykate kerkon pushimin e akuzes per fshehjen e parave per pagesen e pornostares
donald trump mberrin ne gjykate kerkon pushimin e akuzes per fshehjen e parave per pagesen e pornostares

Një gjykatës i Nju Jorkut do të vendosë mbi ofertën e Donald Trump për të rrëzuar të parën nga katër paditë me të cilat ai përballet, një vendim që do të përcaktojë nëse gjyqi i parë penal i një ish-presidenti të SHBA-së mund të vazhdojë më pas.

Trump, kryesuesi për nominimin presidencial republikan në vitin 2024, i ka kërkuar gjyqtarit Juan Merchan të hedhë një aktakuzë prej 34 pikash që e akuzon atë për falsifikimin e të dhënave të biznesit për të mbuluar një pagesë të heshtur ndaj yllit porno Stormy Daniels përpara zgjedhjeve të 2016-s.

Trump, 77 vjeç, mbërriti në gjykatë pak përpara seancës dëgjimore në orën 9:30 të mëngjesit me orën amerikane në gjykatën e shtetit të Nju Jorkut në Manhattan. Trump ka përdorur takimet e tij të shpeshta në gjykatë për të mbledhur para për fushatën e tij, megjithëse strategjia po sheh kthime në rënie pasi ai grumbulloi miliona rreth paraqitjeve të tij të para vitin e kaluar.

Trump më 5 prill 2023, u deklarua i pafajshëm për akuzat e ngritura nga Prokurori i Qarkut të Manhattan, Alvin Bragg. Trump ka thënë se akuzat duhet të hidhen poshtë, duke argumentuar se çështja është ngritur për qëllime partiake dhe ligjet e shtetit nuk zbatohen për zgjedhjet federale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts