Donald Trump po planifikon rikthimin në rrjetet sociale

15:06 22/03/2021

Këshilltari i ish-Presidentit të SHBA-së Donald Trump, ka bërë të ditur se Trump së shpejti do të kthehet në mediat sociale “me platformën e tij”.

Këshilltari i Trump tha se rikthimi i tij në rrjetet sociale do të “ripërcaktojë plotësisht lojën”.

Trump ka pĂ«rdorur Twitter-in pĂ«r mĂ« shumĂ« se 10 vjet, pĂ«r tĂ« anashkaluar mediat tradicionale dhe pĂ«r tĂ« folur drejtpĂ«rdrejt me votuesit. Atij fillimisht i ishte mbyllur llogaria e tij pĂ«r 12 orĂ« nĂ« muajin Janar pas thirrjes qĂ« iu bĂ«ri njerĂ«zve qĂ« sulmuan Kapitolin e SHBA.

Trump u pezullua nga Twitter dhe Facebook pas trazirave vdekjeprurëse të Janarit në Kapitol, ku qindra mbështetës të tij hynë në kompleks ndërsa kongresi i SHBA-së po vërtetonte fitoren e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar.

Sulmi në 6 Janar nga mbështetësit e Trump la pesë persona të vrarë duke përfshirë një oficer policie dhe tronditi bazat e demokracisë amerikane.

Twitter nĂ« atĂ« kohĂ« paralajmĂ«roi se do ta ndalonte aksesin e  Trump “pĂ«rgjithmonë” nĂ«se ai do shkelte pĂ«rsĂ«ri rregullat e platformĂ«s. Por, pasi u lejua qĂ« tĂ« kthehej nĂ« Twitter, Trump sĂ«rish bĂ«ri dy postime qĂ« i dhanĂ« pikĂ«n e fundit dhe llogaria e tij u mbyll.

Llogaritë e Trump u pezulluan gjithashtu në Facebook, në platformën e lojrave të njohura Twitch dhe aplikacionin e mesazheve multimediale Snapchat./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.