Donald Trump u rikthehet tubimeve

09:27 28/06/2021

Ish-Presidenti i SHBA, Donald Trump qëndroi rreth pesë muaj larg vëmendjes së madhe të publikut. Tani ai u rikthye me tubimin e parë të madh pas mandatit si president.

Nën moton “Të shpëtojmë Amerikën!” republikani doli përpara mijëra mbështetësve të tij në Uellington, Ohio. Donald Trump u kërkoi atyre të rikthejnë shumicën republikane në Kongres. Në zgjedhjet e ndërmjetme të vitit 2022 është në rrezik diferenca e vogël që kanë demokratët si shumicë në të dy dhomat e Kongresit të SHBA-së.

NĂ« fjalĂ«n e tij Trumpi pĂ«rsĂ«riti akuzĂ«n e tij tĂ« hedhur shpeshherĂ« poshtĂ« se nĂ« zgjedhjet presidenciale tĂ« nĂ«ntorit kishte pasur mashtrime. Trumpi kritikoi gjithashtu politikĂ«n e imigracionit tĂ« pasardhĂ«sit tĂ« tij Joe Biden dhe ripĂ«rsĂ«riti gjithashtu kritikat e tij ndaj GjermanisĂ« pĂ«r gazsjellĂ«sin Nord Stream 2 nĂ« Detin Baltik.  

A do të kandidojë përsëri Trumpi?

Trump nuk bĂ«ri deklarata tĂ« qarta pĂ«r tĂ« ardhmen e tij politike nĂ« fjalimin e tij 90 minutĂ«sh. Deri tani ka pasur vetĂ«m spekulime, nĂ«se ai do tĂ« kandidojĂ« pĂ«rsĂ«ri pĂ«r zgjedhjet presidenciale 2024. PĂ«r tĂ« konsoliduar ndikimin e tij tek RepublikanĂ«t, ai aktualisht po mbĂ«shtet miqtĂ« besnikĂ« tĂ« partisĂ«, tĂ« cilĂ«t garojnĂ« pĂ«r shembull kundĂ«r kundĂ«rshtarĂ«ve politikĂ« brenda partisĂ« pĂ«r zgjedhjet paraprake pĂ«r zgjedhjet e ardhshme tĂ« Kongresit.

Në tubim morën pjesë rreth 20,000 vetë

QĂ« nga fundi i mandatit tĂ« tij nĂ« detyrĂ« Trump kishte mbajtur fjalime vetĂ«m nĂ« ceremoni dhe aktivitete tĂ« brendshme tĂ« PartisĂ« Republikane. Mitingu pĂ«rpara mbĂ«shtetĂ«sve nĂ« Ohio ishte i pari nĂ« stilin e tubimeve masive qĂ« ai ka mbajtur gjatĂ« fushatave tĂ« tij zgjedhore dhe presidencĂ«s. Sipas policisĂ« nĂ« tubim kishin marrĂ« pjesĂ« rreth 20,000 vetĂ«. Tubime tĂ« ngjashme janĂ« planifikuar gjatĂ« javĂ«s tjetĂ«r nĂ« Teksas dhe Florida.

Trump u largua nga posti i presidentit më 20 janar pas humbjes në zgjedhje ndaj Bidenit. Megjithatë deri sot 75-vjeçari nuk e ka pranuar se i humbi zgjedhjet./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *