“Donim të ndihmonim miqtë tanë”, Putin paralajmëron tërheqjen nga marrëveshja e grurit: Perëndimi na mashtroi sërish!

donim te ndihmonim miqte tane putin paralajmeron terheqjen nga marreveshja e grurit perendimi na mashtroi serish

Rusia po shqyrton mundësinë e tërheqjes nga marrëveshja e grurit, ka paralajmëruar sot presidenti rus Vladimir Putin në një takim me gazetarët.

Ai tërhoqi vëmendjen për faktin se shumica e grurit ukrainas, në kundërshtim me marrëveshjet, shkon në vendet mjaft “të begata” të Bashkimit Evropian.

“Ne e kuptojmë këtë. Ne ramë dakord qëllimisht për marrëveshjen e grurit, për të mbështetur vendet në zhvillim, miqtë tanë, dhe për të hequr sanksionet ndaj sektorit tonë bujqësor. Megjithatë ne u mashtruam sërish,” u shpreh ai.

Putin shtoi se pothuajse asnjë pjesë e grurit ukrainas nuk arrin në vendet afrikane. “Prandaj, ne tani po mendojmë të tërhiqemi nga kjo e ashtuquajtur marrëveshje e grurit”, theksoi kreu i Kremlinit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts