Dorëheqja e Jorgo Goros, Beleri reagon nga qelia: Ishte kukull e Ramës, kryeministri konfirmoi se…

doreheqja e jorgo goros beleri reagon nga qelia ishte kukull e rames kryeministri konfirmoi se
doreheqja e jorgo goros beleri reagon nga qelia ishte kukull e rames kryeministri konfirmoi se

Fredi Beleri, ka reaguar në lidhje me dorëheqjen e kryebashkiakut ende në detyrë të Himarës, Jorgo Goro. Në një deklaratë, kryebashkiaku i zgjedhur, por i burgosur i Himarës thotë se Goro “nuk dha dorëheqjen në fakt, por hoqi dorë nga kryebashkiaku i humbur prej kohësh.

Në fund të fundit, ai ishte një kukull”. Mes të tjerash Beleri thekson mes ironisë se; “Përshëndes hapat e rëndësishëm të Edi Ramës drejt realitetit. Por është një gjysmë hapi në raport me atë që duhet të bëjë menjëherë”.

Deklarata e plotë e Fredi Belerit:
“Kryeministri shqiptar Edi Rama me postimin e tij në rrjetin X më 22 dhjetor 2023 hodhi dy hapa shumë të rëndësishëm drejt realitetit. Shtatë muaj pas zgjedhjeve bashkiake ai mësoi se qytetarët e Himarës më zgjodhën mua (1) për kryetar bashkie dhe (2) e dërguan në shtëpi kryetarin e mëparshëm që ishte i zgjedhuri i tij.
Menjëherë pas njoftimit, Rama, njeriu që në një origjinalitet demokratik global qëndroi kryetar bashkie për kaq shumë muaj, pavarësisht se kishte humbur zgjedhjet bashkiake, nxitoi të shpallte “dorëheqjen”. Ai në fakt nuk dha dorëheqjen, por hoqi dorë nga posti i tij i humbur prej kohësh. Në fund të fundit, ai ishte një kukull.
Përshëndes hapat e rëndësishëm të Edi Ramës drejt realitetit. Por është një gjysmë hapi në lidhje me atë që duhet të bëjë menjëherë. Jam i informuar se kërkon të vendosë dikë tjetër kryetar të përkohshëm. Madje ai ka përmendur në postimin e tij se do të ndjekë “praktikat më të mira europiane”. Unë e ndihmoj atë në kërkimin e tij duke vënë në dukje sa vijon:
Kushdo që merr detyrën e kryetarit të përkohshëm deri në lirimin dhe betimin tim, duhet të jetë një nga këshilltarët e fraksionit bashkiak me të cilin fituam zgjedhjet komunale të majit 2023. Ai nuk mund të jetë pa lidhje me votën e popullit të Himarës kundër zgjedhjeve të fundit bashkiake dhe shumë më shumë nuk mund të jetë nga një zonë tjetër jashtë bashkisë së Himarës. Kështu thonë “praktikat më të mira evropiane”. Çdo përpjekje e Ramës për të “mbjellë” një të zgjedhur larg zgjedhjeve të Himarës është në kundërshtim me parimet demokratike dhe thelbësisht e gabuar.
PS: Shtatë ditë pas rrëzimit të kërkesës sime për leje të posaçme, Edi Rama si zëdhënës i Gjykatës lëshoi vendimin. Unë, nëpërmjet avokatëve të mi, nëntë ditë më vonë nuk e kam marrë vendimin në duart e mia. Si e ka gjetur vendimin Rama kur nuk është palë në proces? A shkoi gjyqtari i “paanshëm” te Rama dhe i dha vendimin?”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts