“Dorëzohet” kryeministri palestinez, jep dorëheqjen pas luftës në Gaza: Po përpiqen që të bëjnë…

dorezohet kryeministri palestinez jep doreheqjen pas luftes ne gaza po perpiqen qe te bejne
dorezohet kryeministri palestinez jep doreheqjen pas luftes ne gaza po perpiqen qe te bejne

Kryeministri i Palestinës Mohammad Shtayyeh ka dhënë dorëheqjen.
Ai ka bërë me dije se një vendim të tillë e mori për shkak të përshkallëzimit të paprecedentë të situatës së dhunës në Bregun Perëndimor dhe luftës e gjenocidit në Rripin e Gazës.

Shtayyeh vuri në dukje se ka përpjekje për ta bërë autoritetin Palestinez një autoritet administrativ dhe sigurie pa ndikim politik.

“Unë shoh se faza e ardhshme dhe sfidat e saj kërkojnë marrëveshje të reja qeveritare dhe politike që marrin parasysh realitetin e ri në Gaza dhe nevojën për një konsensus të bazuar në unitetin palestinez,” shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts