DOSJA TROPOJA II/ “Mua s’më ka vrarë hasmi, por…”, Ismet Haxhia: Dialogu në makinë me Fatmir Haklajn pasi pa vëllain e vrarë
Gazeta Shqiptare (Rrëfimi i vëllait të Izet Haxhisë: Vrasja e 5 janarit 1998 e Shkëlqim Haklajt shënoi fatalitetin e krahinës. Dialogu në makinë, më kërkoi cigare e s’e kishte pirë kurrë. Më tha që nuk e kishte vrarë ai Bajram Hoxhën)

Tirane.20.02.02.- I pandehuri Ismet Haxhia ne gjygji i Azem Hajdarit.nr.neg.10A.ATSH.FOto:F.Abazi

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 21 vjet burg Izet Haxhinë, si bashkëpunëtor në vrasjen e “liderit të Dhjetorit”, Azem Hajdari në vitin 1998. Dëshmitë për atë ngjarje kanë qenë të shumta ndër vite dhe shumë të vërteta për “ngjarjet e Tropojës” nuk janë zbardhur ende plotësisht. Një dëshmi interesante për ngjarjet e atyreve viteve është rrëfimi i Ismet Haxhisë, vëllait të Izetit.

Ismet Haxhia rrëfen në librin e tij “Kronika e Dhimbjes” të shtëpisë botuese “Helga’s Secrets”, situatën e vështirë në vitin 1998 në Tropojë. Haxhia tregon që…

Vijon

LEXONI SHKRIMIN E PLOTË NË GAZETASHQIPTARE.AL (KLIKO KËTU)

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *