Doza armëpushimi para takimit Biden-Putin

12:23 14/06/2021

SHBA dhe Rusia gati që të shkëmbejnë kriminelët

48 orë përpara takimit të parë mes Biden e Putin në Gjeneve presidenti i Rusisë ka thënë se vendi i tij është i gatshëm të dorëzojë kriminelët kibernetikë në Shtetet e Bashkuara, por vetëm nëse të njëjtën gjë e bën edhe Uashingtoni.

Putin tha se shkĂ«mbimi i krimineleve mund tĂ« arrihej pĂ«rmes njĂ« marrĂ«veshjeje mes dy vendeve. Sipas kreut tĂ« Kremlinit  takimi i GjenevĂ«s tĂ« ndihmojĂ« nĂ« vendosjen e dialogut dypalĂ«sh dhe ringjalljen e kontakteve personale.

“Kam pershtypjen se takimi me presidentin amerikan do tĂ« ndihmojĂ« pĂ«r rivendosjen e kontakteve, marrĂ«dhĂ«nieve tona, krijimin e njĂ« dialogu tĂ« drejtpĂ«rdrejtĂ«, krijimin e njĂ« mekanizmi funksionues pĂ«r veprim nĂ« ato zona qĂ« janĂ« me interes tĂ« pĂ«rbashkĂ«t. Ka interesa tĂ« tilla. Edhe pala amerikane po flet pĂ«r tĂ« njĂ«jtĂ«n gjĂ«. Dhe nĂ« pĂ«rgjithĂ«si jam dakord me ta qĂ« nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« ka disa çështje me interes tĂ« ndĂ«rsjellĂ« si stabiliteti strategjik, konfliktet rajonale, shqetĂ«simi pĂ«r mjedisin nĂ« njĂ« kuptim global. KĂ«to janĂ« çështjet nĂ« tĂ« cilat ne mund tĂ« punojmĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« efektive”, Ă«shtĂ« shprehur Putin.

Edhe shtëpia e Bardhë ka konfirmuar se Biden në takim do të ngrejë çështjen e sulmeve kibernetike, të cilat kanë tensionuar raportet mes dy vendeve. SHBA-ja prej kohësh e ka akuzuar Rusinë edhe për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane.

Kjo çështje u aktualizua se fundmi, pasi një grup hakereash që autoritetet amerikane pretendojnë se operon nga Rusia, sulmoi rrjetin e një gazsjellësi në SHBA.

Përveç sulmeve kibernetike, presidenti Biden pritet të diskutojë edhe për veprimet e Moskës në Ukrainë dhe trajtimin e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny.

Pas samitit tĂ« G7 Biden tha se Shtetet e Bashkuara duan njĂ« marrĂ«dhĂ«nie “tĂ« qĂ«ndrueshme” me MoskĂ«n nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« punojnĂ« bashkĂ« pĂ«r çështje tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta strategjike, siç janĂ« kontrolli i armĂ«ve dhe ndryshimi i klimĂ«s. Gjithsesi raportet mes dy shteteve kohĂ«t e fundit nuk kane qene te ngrohta pasi Rusia pĂ«rfshiu SHBA nĂ« listĂ«n e saj zyrtare tĂ« “shteteve jo miqĂ«sore”.

Mes RusisĂ« e SHBA nuk ka aktualisht pĂ«rfaqĂ«sim nĂ« rang ambasadoresh. ZyrtarĂ«t e lartĂ« rusĂ« janĂ« nĂ«n sanksione amerikane qĂ« nga aneksimi i KrimesĂ« sĂ« UkrainĂ«s deri te ndĂ«rhyrja e pretenduar ne zgjedhjet amerikane. Dy ish-marinsa amerikanĂ« mbahen nĂ« burgjet ruse tĂ«  akuzuar pĂ«r spiunazh.

Biden pritet të sigurojë aleatët për angazhimin e SHBA ndaj klauzolës së NATO-d për mbrojtjen reciproke

NĂ« njĂ« interviste nĂ« muajin Mars presidenti Biden shkoi shumĂ« larg kur ra dakord me njĂ« gazetar se Vladimir Putin ishte “njĂ« vrasĂ«s”. Para pak orĂ«sh Putin i tha TV shtetĂ«ror rus se ka â€œĂ§Ă«shtje ku tĂ« dy palĂ«t mund tĂ« punojmĂ« sĂ« bashku. NĂ«se mund tĂ« krijojmĂ« mekanizma pĂ«r tĂ« punuar nĂ« ato çështje, atĂ«herĂ« mendoj se mund tĂ« themi qĂ« samiti nuk ishte i kotĂ«,” argumentoi Putin.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *