Drejtoresha e Qendrës së Librit dhe Leximit: Ja veprat letrare që do i sugjeroja Ramës dhe Bashës

drejtoresha e qendres se librit dhe leximit ja veprat letrare qe do i sugjeroja rames dhe bashes
drejtoresha e qendres se librit dhe leximit ja veprat letrare qe do i sugjeroja rames dhe bashes

Drejtoresha e Qendrës Kombëtare së Librit dhe Leximit (QKLL), Alda Bardhyli, në një intervistë për emisionin “Kjo Javë” në News24, ka zbuluar se cilat vepra letrare do t’u sugjeronte dy politikanëve të vendit, kryeministrit Edi Rama dhe kreut të PD, Lulzim Basha.

Bardhyli u shpreh se Ramës, duke e cilësuar si një lexues dhe përkthyes të mirë do t’i sugjeronte poezitë e autorit amerikan Allen Ginsberg.

Nga ana tjetër për kreun e PD, ajo u shpreh se do t’i sugjeronte librin “Frymë të vdekura” të Nikolai Gogol, pasi sipas saj kjo vepër është në formën e një poeme epike ku ka alternativa dhe zgjedhje.

Çfarë i sugjeron dy politikanëve, kryeministrin Rama dhe kreun e PD, zotin Basha?

Bardhyli: Për kryeministrin do e kisha të vështirë sepse është lexues i mirë dhe përkthyes. Ndoshta do i sugjeroja . Zotit Basha “frymë të vdekura, Gogoli, është një roman gati si një poemë epike ku ka alternative dhe zgjidhje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts