Drejtori i CIA-s e quan Kinën “partner të heshtur të luftënxitjes së Putinit në Ukrainë”, zbulon si agjencia ka ndryshuar taktikat në shpërndarjen e informacionit për Moskën e Kievin

Drejtori i CIA-s tha se Kina është një “partner i heshtur” kur bëhet fjalë për “agresionin” e presidentit rus Vladimir Putin në Ukrainë. William Burns foli “pa dorashka” dhe paralajmëroi se Kina paraqiste “sfidën më të madhe” dhe “testin më të rëndësishëm” me të cilin agjencia është dashur të përballet, në 1 vit që ai është në krye të CIA.

Burns theksoi kërcënimin e menjëhershëm që vijnë nga agresioni i ri rus kundër Ukrainës dhe problemi afatgjatë i paraqitur nga lidershipi ambicioz i Kinë, duke e deklaruar atë si sfida e vetme gjeopolitike e shekullit të 21-të.

“Një partner i heshtur në agresionin e Putinit, Kina e Xi Jinping është sfida jonë më e madhe, në shumë mënyra prova më e rëndësishme me të cilën CIA është përballur ndonjëherë. Ajo kërkon të na kapë fjalë për fjalë në çdo fushë, nga fuqia ekonomike te fuqia ushtarake dhe deri te hapësira kibernetike”, tha ai duke shtuar se Kina është “qëllim” për të zëvendësuar SHBA-në si fuqia kryesore në Indo-Paqësorin.

“Si një shërbim inteligjence, ne kurrë nuk kemi pasur arsye të përballemi me një kundërshtar me më shumë shtrirje në më shumë fusha,” tha Burns.

Burns përshkroi gjithashtu vizionin e tij për të ardhmen e agjencisë, duke vënë në dukje se nuk ishte aspak si ai që ishte parashikuar në themelimin e saj gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Është një botë më e ndërlikuar dhe më e kontestuar, që paraqet ngritjen e një Kine gjithnjë e më kundërshtare dhe një Rusie të ashpër dhe revizioniste”, tha Burns.

Burns pohoi se agjencia “do të duhet të riimagjinojë veten për të konkurruar me sukses në këtë epokë të re”.

Muajin e kaluar, administrata Biden tha se kishte shqetësime të thella kur bëhej fjalë për përafrimin me Kinën. Pas pushtimit të Ukrainës, zyrtarët e inteligjencës zbuluan se si Kremlini iu afrua Pekinit për ndihmë ekonomike dhe ushtarake.

Në mars, Presidenti Biden foli me Presidentin Xi për dy orë, duke e paralajmëruar Kinën se do të kishte pasoja nëse  do t’i jepte mbështetje materiale Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.