Drejtori i CIA-s takohet me Talebanët

18:31 24/08/2021

Ushtria amerikane ka realizuar numrin mĂ« tĂ« madh tĂ« fluturimeve tĂ« evakuimit nga Afganistani qĂ« kur filloi operacioni, por dhuna vdekjeprurĂ«se qĂ« ka bllokuar shumĂ« vetĂ« tĂ« dĂ«shpĂ«ruar pĂ«r t’u evakuuar tĂ« hyjnĂ« nĂ« aeroportin e Kabulit vazhdoi dhe talebanĂ«t sinjalizuan se sĂ« shpejti mund tĂ« kĂ«rkojnĂ« tĂ« ndĂ«rpresin transportin ajror.

NĂ« mes tĂ« operacionit tĂ« tensionuar pĂ«r tĂ« nxjerrĂ« njerĂ«zit nga vendi, drejtori i CIA-s William Burns shkoi nĂ« mĂ«nyrĂ« sekrete nĂ« Kabul tĂ« hĂ«nĂ«n pĂ«r t’u takuar me udhĂ«heqĂ«sin kryesor politik tĂ« talebanĂ«ve, tha njĂ« zyrtar amerikan pĂ«r agjencinĂ« Associated Press.

Rreth 21,600 njerëz dolën jashtë Afganistanit të kontrolluar nga talebanët në periudhën 24-orëshe që përfundoi herët të martën, tha Shtëpia e Bardhë.

Tridhjetë e shtatë fluturime ushtarake amerikane evakuuan afërsisht 12,700 persona, 8,900 të tjerë u transportuan me 57 avionë të vendeve aleate.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby tha të hënën se ritmi më i shpejtë i evakuimit ishte pjesërisht për shkak të koordinimit me komandantët talebanë për futjen e të evakuuarve në aeroport.

“Deri tani, dhe me tej duhet koordinim dhe shmangie e vazhdueshme konflikti me talebanĂ«t,” tha zoti Kirby. “Kemi parĂ« se kjo metodĂ« ka funksionuar mirĂ« pĂ«rsa i takon qasjes dhe fluksit tĂ« njerĂ«zve, si dhe zvogĂ«limit tĂ« pĂ«rmasave tĂ« turmave jashtĂ« aeroportit.”

Drejtori I CIA-s Burns dhe udhëheqësi kryesor politik i talebanëve, Abdul Ghani Baradar, patën një takim sekret në Kabul të hënën ndërsa evakuimet vazhduan. Gazeta Washington Post ishte e para që njoftoi për takimin e zotit Burns. Zyrtari amerikan më vonë konfirmoi takimin për agjencinë AP.

Me qasjen ende të vështirë, ushtria amerikane doli nga aeroporti për të kryer një transportim tjetër të amerikanëve me helikopter. Zyrtarët amerikanë thanë se një helikopter ushtarak mori 16 shtetas amerikanë të hënën dhe i solli ata në aeroport për evakuim. Ky ishte të paktën i dyti mission i tillë i shpëtimit përtej aeroportit.

Këshilltari i Presidentit Joe Biden për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, tha në Shtëpinë e Bardhë se bisedimet me talebanët po vazhdojnë ndërsa administrata kërkon mënyra shtesë për të zhvendosur në mënyrë të sigurt më shumë amerikanë dhe të tjerë në aeroportin e Kabulit deri në fund të gushtit.

“Ne jemi nĂ« bisedime me talebanĂ«t çdo ditĂ« pĂ«rmes kanaleve politike dhe tĂ« sigurisĂ«,” tha ai, duke shtuar se nĂ« fund tĂ« fundit do tĂ« jetĂ« vetĂ«m vendimi i presidentin Biden nĂ«se do tĂ« vazhdojĂ« operacionet e evakuimit tĂ« drejtuara nga ushtria pĂ«rtej 31 gushtit, data qĂ« ai ka caktuar pĂ«r pĂ«rfundimin e tĂ«rheqjes sĂ« trupave.

Ligjvënësi demokrat i Kalifornisë, Adam Schiff, kryetar i komisionit të zbulimit në Dhomën e Përfaqësuesve, u tha gazetarëve se e kishte të vështirë ta imagjinonte se transporti ajror do të përfuntonte deri në 31 gusht.

Pentagoni tha se ka shtuar njĂ« bazĂ« tĂ« katĂ«rt ushtarake amerikane, nĂ« Nju Xhersi pĂ«rveç atyre nĂ« Virxhinia, Teksas dhe Uiskonsin – qĂ« janĂ« pĂ«rgatitur pĂ«r tĂ« strehuar pĂ«rkohĂ«sisht afganĂ«t qĂ« vijnĂ« nĂ« Shtetet e Bashkuara. Gjeneral Majori Hank Williams, zĂ«vendĂ«s drejtor i Shtabit tĂ« PĂ«rbashkĂ«t pĂ«r operacionet rajonale, u tha gazetarĂ«ve se 1,200 afganĂ« ndodhen aktualisht nĂ« kĂ«to baza. TĂ« katĂ«r bazat sĂ« bashku janĂ« nĂ« gjendje tĂ« strehojnĂ« deri nĂ« 25,000 tĂ« evakuuar, tha zoti Kirby./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.