Drogë nga Holanda e Kosta Rika, shkatërrohet banda e kokainës në Belgjikë, dënohen tre shqiptarë

Një 34-vjeçar shqiptar është dënuar në apel me katër vite burg, dy prej të cilave janë pezulluar si drejtues i një bande droge, e cila vepronte në një kafene në Ostend, Belgjikë.

Në vitin 2018, prokuroria kreu një hetim për shitjet e dyshuara të drogës nga një biznes hotelerie në Gistel. Hetuesit nuk kanë mundur të vërtetojnë dyshimet e tyre, por kanë pikasur shqiptarët EV (38) dhe EA (34). Sipas gjykatës, ata ishin në krye të një bande që shiste kokainë dhe kanabis, kryesisht në Ostend, por edhe në Middelkerke, Bredene, Koekelare, Gistel, Torhout dhe Bruges.

EV doli të rregullonte punët e tij nga një kafene përgjatë Torhoutsesteenweg në Ostend dhe angazhoi vëllanë e tij më të vogël për të shitur drogë përmes nën-tregtarëve. EA përdori kushëririn e tij për të marrë drogën në Bruksel. Më 21 nëntor 2018, ai u kap përgjatë E40 në Jabbeke me 200 gramë kanabis dhe 160 gramë kokainë në makinën e tij. Banda merrte gjithashtu drogë në Holandë dhe EA madje planifikoi kontrabandën e një ngarkese kokaine midis një ngarkese gëlqereje nga Kosta Rika.

EA u dënua me pesë vjet burg, por u apelua, duke marrë dy vjet në vend të katër viteve. Dënimi prej tre vitesh u la në fuqi për VA. Anëtarit të katërt, KV, fillimisht iu dhanë tre vjet por dënimi i tij u reduktua në dy vjet me shtyrje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts