“Duhet të jemi shumë të kujdesshëm”, Presidenti i Këshillit Evropian: Zona e ndalimit të fluturimeve mbi Ukrainë është “një hap i largët”

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha të enjten se zbatimi i një zone të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë është një vendim i NATO-s, por se do të ishte “një hap shumë larg” me një “rrezik real të përshkallëzimit dhe një rrezik real të një lufte të mundshme të tretë ndërkombëtare”.

“BE nuk është në luftë me Rusinë. Realiteti është se Rusia ka nisur një luftë të egër kundër Ukrainës. Ukraina nuk është anëtare e NATO-s dhe për këtë arsye ne duhet të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm. Ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur, por duke marrë parasysh se Rusia ka armë bërthamore dhe është shumë e rëndësishme të shmangim një luftë të tretë ndërkombëtare”, tha ai në një intervistë me Becky Anderson të CNN.
Michel tha se ndërsa ky ishte një vendim për NATO-n dhe jo BE-në, është e rëndësishme që anëtarët e NATO-s të kuptojnë se do të ishte “një hap shumë i largët”.

“Kjo është arsyeja pse ne po përpiqemi të avokojmë në fusha të ndryshme në nivel diplomatik. Ne po përpiqemi t’i ofrojmë më shumë mbështetje Ukrainës në mënyrë që të ketë një armëpushim sa më shpejt të jetë e mundur dhe në mënyrë që të sigurohemi se do të jemi në gjendje të negociojmë sa më shpejt të jetë e mundur”, shtoi ai.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje NATO-s dhe aleatëve perëndimorë që të zbatojnë një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë në mes të pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë dhe bombardimeve ajrore të qyteteve të saj. Deri më tani, kjo kërkesë nuk është përmbushur.

Michel tha se megjithëse NATO është një “shtyllë kurrizore për sigurinë e përbashkët në Evropë”, vendet evropiane duhet të marrin më shumë përgjegjësi për të qenë në gjendje të ofrojnë më shumë aftësi vetë në fushën ushtarake.

Zelensky gjithashtu ka paraqitur një kërkesë zyrtare për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Parlamenti i BE-së që atëherë ka miratuar një rezolutë të martën duke u bërë thirrje institucioneve të Bashkimit Evropian “të punojnë për t’i dhënë” Ukrainës statusin e vendit kandidat për në BE.

Presidenti i Këshillit Evropian i tha Anderson se kërkesa e Zelenskit ishte “shumë legjitime” dhe se BE-ja do të punonte për ta vlerësuar kërkesën sa më shpejt të jetë e mundur, “në mënyrë që të mbetet jashtëzakonisht e bashkuar në këtë fushë”, duke aluduar në disa pikëpamje të ndryshme midis shteteve anëtare.

Ai tha se në ndërkohë dhe afatshkurtër, ai ka vendosur të ftojë Zelensky në takimet e Këshillit Evropian në mënyrë “të rregullt” për të “bashkëpunuar dhe koordinuar politikisht me Ukrainën”.

Michel theksoi gjithashtu se forca e Perëndimit është në unitet.
“Zoti Putin është përpjekur të ndajë BE-në dhe Shtetet e Bashkuara. Ai dështoi. Zoti Putin është përpjekur gjithashtu të tregojë se ne nuk jemi në gjendje të veprojmë. Ai dështoi. Ne ishim në gjendje të merrnim vendime jashtëzakonisht të rëndësishme që synojnë drejtpërdrejt sektorët ekonomikë në Rusi. Kjo është jashtëzakonisht e dhimbshme dhe mendoj se zoti Putin është me të vërtetë i befasuar nga aftësia jonë për të vepruar dhe për të qenë jashtëzakonisht të bashkuar dhe të vendosur”, tha ai.

Në përgjigje të faktit nëse uniteti perëndimor në fakt po ndryshon llogaritjen e Putinit në terren, Michel i tha Anderson se liderit të Rusisë i jep përshtypjen se kjo nuk do të jetë një betejë mes Rusisë kundër NATO-s dhe BE-së, sepse ka mbështetje shumë të gjerë nga komuniteti ndërkombëtar kundër veprimeve të Moskës.

“Nuk jemi të sigurt se do të funksionojë, por jemi të sigurt se duhet të përpiqemi dhe duhet të përdorim mjetet që kemi në posedim”, tha Michel.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *