“Duhet të jetë e pavarur”, Vjosa Osmani shkarkon kryetaren e KQZ, Valdete Daka

Shkarkohet kryetarja e KQZ-së në Kosovë, Valdete Daka. Lajmi është marrë sot nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

  • foto galeri

Në arsyetimin e vendimit të presidencës thuhet se kreu i këtij institucioni duhet të jetë i pavarur.
Valdete Daka u sulmua në prag të zgjedhjeve të 14 shkurtit nga partitë politike, ku Vetëvendosja, e quajti ‘militante partiake’. Përfaqësues të saj në KQZ, në çdo konferencë të këtij institucioni të zgjedhjeve, akuzonin Dakën për përfshirje në politikë.

Presion të ashpër ndaj Dakës, atëkohë pati bërë Glauk Konjufca, aktualisht kryeparlamentar, e cila kishte kryetaren e KQZ-së si ‘person që ndikon në KQZ’.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.