“Duhet të ndalojnë kërcënimet ndaj qytetarëve”, Glover: KQZ të marrë masa për dyshimet për manipulimin e zgjedhjeve

Monitoruesja e OSBE-ODIHR, Audrey Glover, në një konferencë për mediat, ka deklaruar se në lidhje me pretendimet për përdorim të makinacioneve shtetërore dhe përfshirje të administratës në fushatën zgjedhore për “Vendoret 2023”, i takon KQZ të ndërmarrë veprime.

Ajo ka shtuar se KQZ është organi përgjegjës që të sigurojë që zgjedhjet u realizuan në përputhje me ligjin

“Ka pasur disa incidente, qytetarët janë detyruar të votojnë në një mënyrë të caktuar por autoritetet janë përpjekur në disa momente që të ndalojnë këtë. Shpresoj që në lidhje me këtë të merren masat përkatëse. Për tu siguruar që të mos kemi asnjë shkelje të ligjit.

Kërcënimet që njerëzit morën për të votuar në një mënyrë të caktuar, duhet të ndalojnë në një mënyrë apo tjetër.

Në lidhje me përdorimin e makinacioneve të pushtetit në fushatë, ishim të shqetësuar për situatat dhe manipulimet që përmenda më lart, shpresojmë që KQZ do bëjë diçka për këtë. Sepse është ai organi përgjegjës që të sigurojë që zgjedhjet u realizuan në përputhje me ligjin. Janë ata që duhet të bëjnë diçka mbi këto supozime dhe gjithçka që nuk ka shkuar siç duhet në zgjedhje”, tha ajo.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts