‘Duhet të paguajmë disi faturat’, Elon Musk: 8 dollarë në muaj për një llogari të verifikuar në Twitter

duhet te paguajme disi faturat elon musk 8 dollare ne muaj per nje llogari te verifikuar ne twitter
duhet te paguajme disi faturat elon musk 8 dollare ne muaj per nje llogari te verifikuar ne twitter

Elon Musk shpall çmimin e ri për Twitter, shërbimin me pagesë të rrjetit social, që do të bëhet parakusht për të pasur një profil të verifikuar.

“Duhet t’i paguajmë disi faturat! Twitter nuk mund të mbështetet vetëm në reklama,” shkroi miliarderi në Twitter në përgjigje të kritikave të autorit Stephen King, i cili pretendoi se 20 dollarë në muaj, siç përflitet, ishin shumë të shtrenjta.

Fjalimi i Musk fshiu thashethemet në qarkullim dhe në mënyrë indirekte sqaroi strategjinë e tij, e cila është të zgjerojë të ardhurave përtej reklamave, që tani është motori i rritjes së Twitter. Nga ana tjetër, shefi i Tesla-s ka përsëritur për muaj të tërë se kompania që cicëron duhet të mbështetet më shumë në abonime sesa në reklama për t’u përmirësuar. Abonimi në Twitter përshtatet pikërisht në këtë tablo, nga njëra anë rrit të ardhurat dhe nga ana tjetër nënkupton ekzistencën e profileve të certifikuara, vendimtare në betejën e Musk kundër llogarive të padëshiruara ose false.

“Do ta shpjegoj arsyetimin në detaje përpara se” të miratohet modeli i ri, shton miliarderi, sipas të cilit ideja e tij është “e vetmja mënyrë për të mposhtur bots dhe trollët”. Që kur bleu median sociale prej 44 miliardë dollarësh, miliarderi ka punuar me kohë të plotë për të hedhur themelet për Twitter-in e ri. Ai i ka të gjithë sytë mbi të dhe mes skepticizmit të jashtëzakonshëm për shkak të frikës se rrjeti social, Musk mund të shndërrohet në një “shesh” urrejtjeje nën mbulesën e “lirisë së fjalës”.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts