Duka i Edinburgut nderohet me 41 goditje me top

16:30 10/04/2021

Të shtënat me armë për të kujtuar Princin Philip janë bërë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar

Homazhet me të shtëna armësh janë mbajtur në të gjithë Britaninë e Madhe për të nderuar Dukën e Edinburgut.

Kompania e Artilerisë së Nderuar hapi një përshëndetje me armë në Kullën e Londrës.

RezervistĂ«t nga 104 Regjimente Artileria MbretĂ«rore qĂ«lluan me armĂ« nga KĂ«shtjella e Cardiffit. Gjithashtu edhe AnĂ«tarĂ«t e ArtilerisĂ« MbretĂ«rore tĂ« Regjimentit tĂ« 105-tĂ« goditĂ«n me top nĂ« 41 raunde, 21 herĂ« nĂ« nderim tĂ« njĂ« ushtaraku tĂ« lartĂ« dhe 20 herĂ« si pjesĂ«tar i njĂ« familje mbretĂ«rore nĂ« kalanĂ« e  Edinburg.

Goditje më top u bën edhe nga Artileria Mbretërore e Kalit të Kings Troop , Kazermat Woolwich në Londrën qendrore.

Qindra njerëz u rreshtuan në Tower Bridge për të parë të shtënat me armë në shenjë nderimi për Dukën e Edinburgut.

NdĂ«rkohĂ« burime nga oborri mbretĂ«ror kanĂ« treguar se dĂ«shira e fundit e Princ Philip-it ishte tĂ« vdiste i qetĂ« nĂ« shtĂ«pinĂ« e tij dhe pĂ«r kĂ«tĂ« arsye ai ka kĂ«rkuar qĂ« tĂ« mos mbahet njĂ« funeral shtetĂ«ror. Varrimi pĂ«r Princ Philipin do tĂ« mbahet nĂ« St George’s Chapel, Windsor, por tĂ« pranishĂ«m do tĂ« jenĂ« shumĂ« pak persona pĂ«r shkak tĂ« kufizimeve tĂ« pandemisĂ«.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.