Duke nisur nga 7 qershori Gjermania heq kufizimet në vaksinim

Ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë, Jens Spahn, tha se vendi i tij, nga data 7 qershor, do të hapë vaksinimin kundër koronavirusit për të gjithë.

Duke folur nĂ« njĂ« konferencĂ« pĂ«r media nĂ« Berlin, Spahn tha se sistemi aktual i vaksinimit, qĂ« u jep pĂ«rparĂ«si grupeve mĂ« tĂ« cenueshme, nuk do tĂ« vlejĂ« mĂ«. “Kjo nuk do tĂ« thotĂ« se secili do tĂ« sigurojĂ« termin brenda ditĂ«sh, por secili qĂ« dĂ«shiron tĂ« vaksinohet, do tĂ« ketĂ« mundĂ«si”, tha Spahn. Ai tha se fushata e vaksinimit nĂ« Gjermani ka marrĂ« hov javĂ«ve tĂ« fundit dhe se, deri nĂ« fund tĂ« majit, rreth 40 pĂ«r qind e popullsisĂ« gjermane do tĂ« jetĂ« e vaksinuar me sĂ« paku njĂ« dozĂ«.

Spahn tha se 70 pĂ«r qind e personave mbi 60 vjeç kanĂ« marrĂ« njĂ« dozĂ« tĂ« vaksinĂ«s, ndĂ«rsa njĂ« e katĂ«rta e tyre janĂ« vaksinuar plotĂ«sisht. NĂ« total, nĂ« Gjermani – vendin me 83 milionĂ« banorĂ« – janĂ« dhĂ«nĂ« 40 milionĂ« doza vaksinash dhe nĂ«ntĂ« milionĂ« njerĂ«z janĂ« tĂ« vaksinuar plotĂ«sisht.

Gjermania përdor tri vaksina të miratuara nga Agjencia Evropiane e Barnave: Pfizer/BioNTech, Moderna dhe AstraZeneca. Të tria këto vaksina duhet të jepen me dy doza, për të pasur efektin maksimal. Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Gjermania ka regjistruar mbi 3.6 milionë raste me koronavirus dhe mi 86,000 viktima.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.