Dy alpinistë të huaj humbin jetën në Everest

20:50 13/05/2021

Dy alpinistë të huaj kanë humbur jetën në malin Everest, duke shënuar kështu viktimat e para të sezonit të alpinizmit, kanë njoftuar organizatorë të ekspeditës së tyre.

Udhëheqësi sherpa i ekspeditës njoftoi se Abdul Waraich, një alpinist nga Zvicra, humbi jetën ndërsa po kthehej pasi mbërriti në majën më të lartë në botë. Ndërkohë ka ndërruar jetë edhe Puwei Liu, një alpinist amerikan, në Kampin 4, kampi më i lartë para majës në 8.848.86 metra lartësi. Lodhja nga dëbora në të ashtuquajturën “zona e vdekjeje” në Everestit e detyruan alpinistin amerikan të kthehej pa arritur në majë.

Nepali i lejoi alpinistët të kthehen në Everest dhe majat e tjera të Himalajës pasi mbylli alpinizmin për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) vitin e kaluar. Këtë vit, qeveria lëshoi 408 leje për Everest, një numër rekord. Qindra alpinistë përpiqen të arrijnë majat më të larta të botës në Nepal. Sezoni komercial zhvillohet nga prilli deri në maj çdo vit.​​​​​​​

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.