Dy anëtarë të dyshuar droge vriten nga të shtënat në një plazh pranë resortit Kankun në Meksikë

Një shkëmbim zjarri midis bandave rivale  ndodhi në një plazh pranë resortit meksikan të Kankun, duke lënë të vdekur dy anëtarë të dyshuar droge.

Të shtënat u raportuan në një plazh në Bahia Petempich, Puerto Morelos, ka postuar në Twitter zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të shtetit Quintana Roo.

“Dy prej tyre humbën jetën”, thuhet në njoftim.

Njerëzit u njoftuan që të fshiheshin brenda hotelit për shkak të ndonjë sulmi tjetër të mundshëm.

“Turistët po luanin volejboll në plazh, kur një i armatosuri u afrua duke gjuajtur me armë. Të gjithë vrapuan nga plazhi dhe pishinat. Stafi na futi në dhomat e fshehura pas kuzhinave,” shkroi në Twitter ish-drejtori i NBC, Mike Sington, i cili po qëndron në resort.

Të paktën një turist që ishte në zonë u trajtua për një dëmtim në kokë, raportoi rrjeti televiziv lokal Milenio.

Më shumë se 300,000 njerëz kanë humbur jetën në vrasjet e lidhura me kartelin e drogës në Meksikë që kur qeveria vendosi ushtrinë për të luftuar krimin e lidhur me drogën në vitin 2006.

Riviera Maya, shtëpia e vendpushimeve të njohura si Kankún dhe Tulum, ka parë një rritje të dhunës vitet e fundit.

Muajin e kaluar forcat meksikane të sigurisë u dërguan në Tulum pasi dy turistë të huaj u vranë dhe të tjerë u plagosën gjatë një shkëmbimi zjarri mes anëtarëve të dyshuar të bandës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.