Dy gra fitueset e çmimit Wolf për Kiminë

Pas 15 vitesh, dy gra fitojnë çmimin Wolf Chemistry 2022: amerikanet Carolyn Bertozzi, e Universitetit të Stanfordit dhe Bonnie Bassler, e Universitetit të Princetonit, të cilat ndajnë çmimin me Benjamin Cravatt, nga Scripps Research në Kaliforni.

Gruaja e fundit që fitoi të njëjtin çmim ishte Ada Yonath në 2006-2007. Tre studiuesit u shpërblyen për kontribute të rëndësishme në kuptimin e mekanizmave të komunikimit celular.

Biologia kimike amerikane e Universitetit Stanford, Bertozzi, është e njohur për zhvillimin e teknologjive inovative që kanë hapur rrugë të reja për kërkimin biologjik dhe zhvillimin terapeutik.

Ajo filloi fushën e të ashtuquajturës kimi biorigonale, falë së cilës është bërë e mundur modifikimi kimik i molekulave brenda sistemeve të gjalla pa ndërhyrë në proceset tashmë në vend.

Falë studimeve të saj, zbulimet themelore kanë qenë të mundshme për të kuptuar shumë mekanizma të ndërveprimit që ekzistojnë midis qelizave dhe që kanë gjetur shpejt shumë aplikime, më të fundit për studimin e Covid-19.

Puna e Bassler ka bërë të mundur identifikimin e një lloji specifik të sinjaleve kimike të shkëmbyera nga bakteret, të njohur si ndjeshmëria e kuorumit, që i lejon ato të ‘fshehen’ dhe që mund të përdoren për të përmirësuar terapitë aktuale antimikrobike.

Bassler gjithashtu bashkëpunon me Institutin Mjekësor Hoëard Hughes dhe ka marrë çmime të shumta duke përfshirë L’Oreal-Unesco në vitin 2012.

Cravat konsiderohet si një nga shpikësit e të ashtuquajturës proteomikë kimike, një grup teknikash që na lejon të zbulojmë se çfarë bëjnë proteinat brenda qelizave dhe të identifikojë objektiva të reja të ilaçeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *