Dy shkencëtarë amerikanë fitojnë Çmimin Nobel në Mjekësi

Shkencëtarët amerikanë David Julius dhe Ardem Patapoutian kanë fituar Çmimin Nobel për Fiziologji ose Mjekësi për zbulimet në receptorët nervorë për temperaturën dhe prekjen.

David Julius dhe Ardem Patapoutian iu dha çmimi në fushën e fiziologjisë ose mjekësisë të hënën, njoftoi Sekretari i Përgjithshëm i Komitetit Nobel Thomas Perlmann.

“Zbulimet novatore … nga laureatët e çmimit Nobel të këtij viti na kanë lejuar të kuptojmë se si nxehtësia, të ftohtit dhe forca mekanike mund të inicojnë impulset nervore që na lejojnë të perceptojmë dhe përshtatemi me botën,” tha komiteti pasi shpalli fituesit.

“Në jetën tonë të përditshme, ne i marrim këto ndjesi si të mirëqena, por si iniciohen impulset nervore në mënyrë që temperatura dhe presioni të perceptohen? Kjo pyetje është zgjidhur nga laureatët e Çmimit Nobel të këtij viti. ”

Patrik Ernfors, anëtar i Komitetit Nobel, tha se zbulimet e dyshes zbulojnë “një nga sekretet e natyrës”.

Julius, një profesor në Universitetin e Kalifornisë në San Francisko, përdori kapsaicinën, përbërësin aktiv në specat e ftohtë, për të identifikuar sensorët nervorë që lejojnë lëkurën t’i përgjigjet nxehtësisë.

Patapoutian, një profesor në Scripps Research në Kaliforni, identifikoi sensorë të veçantë të ndjeshëm ndaj presionit në qelizat që i përgjigjen stimulimit mekanik.

“Aktualisht është  diçka që është vendimtare për mbijetesën tonë, kështu që është një zbulim shumë i rëndësishëm dhe i thellë,” tha Ernfors.

Çmimi i vitit të kaluar në fushën e fiziologjisë ose mjekësisë shkoi për tre shkencëtarë që zbuluan virusin e Hepatitit C që shkatërron mëlçinë, një përparim që çoi në shërime për sëmundjen vdekjeprurëse dhe teste për të parandaluar përhapjen e plagës nëpër bankat e gjakut.

Zhvilluesit e vaksinave kundër koronavirusit u konsideruan gjithashtu pretendentët kryesorë këtë vit.

Çmimi prestigjioz vjen me një medalje ari dhe 10 milionë korona suedeze (1.14 milion dollarë). Paratë e çmimit vijnë nga një amanet i lënë nga krijuesi i çmimit, shpikësi suedez Alfred Nobel, i cili vdiq në 1895.

Çmimet për punë të jashtëzakonshme në fushat e fizikës, kimisë, letërsisë, paqes dhe ekonomisë do të jepen gjatë javës së ardhshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.