Dy vite nga vrasja e gjeneralit Soleimani, Irani kërkon hakmarrje, organizon sulm me dronë ndaj bazës së forcave amerikane

Dy drone të armatosur u rrëzuan teksa iu afruan një baze ushtarake irakiane që pret forcat amerikane pranë aeroportit ndërkombëtar të Bagdadit, thanë burimet irakiane të sigurisë, duke shtuar se askush nuk u lëndua në incident.

Një zyrtar i koalicionit ushtarak ndërkombëtar të udhëhequr nga SHBA, i vendosur atje tha se sistemi i mbrojtjes së bazës angazhoi “dy drone vetëvrasëse me krahë fiks… ata u rrëzuan pa incidente”.

“Ky ishte një sulm i rrezikshëm në një aeroport civil,” tha zyrtari i koalicionit në një deklaratë të shkurtër të hënën.

Nuk ka pasur përgjegjësi të menjëhershme për sulmin. Pamjet e siguruara nga koalicioni treguan atë që zyrtari tha se ishin mbeturinat e dy dronëve me krahë fiks të shkatërruar në sulm, me shkrim të qartë të dukshëm në krahun e një droni që lexonte “Hakmarrja e Soleimanit”.

Sulmi erdhi pasi Irani dhe aleatët e tij në Irak shënuan përvjetorin e dytë të vrasjes së gjeneralit të lartë iranian Qassem Soleimani i cili u vra në një sulm me dron të urdhëruar nga Donald Trump pranë aeroportit të Bagdadit.

Soleimani, kreu i një njësie elite jashtë shtetit të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, u vra së bashku me udhëheqësin e milicisë irakiane Abu Mahdi al-Muhandis më 3 janar 2020.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.