Dy vite pas zjarrit shkatërrues, fillon restaurimi i Katedrales ‘Notre-Dame’ në Paris

Puna për të ngritur Notre Dame në Paris ka përfunduar, duke lejuar që restaurimi të fillojë në katedrale dy vjet pasi një zjarr shkrumboii pjesën më të madhe të saj.
Menjëherë pas zjarrit të prillit 2019, presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se katedralja, e cila daton në shekullin e 12 -të do të rindërtohej. Ai më vonë premtoi se do ta rihapë atë për adhuruesit deri në vitin 2024, kur Franca të jetë nikoqire e Lojërave Olimpike.

Notre Dame11

Faza përfundimtare e përpjekjeve për të siguruar strukturën e saj përfshinte përforcimin e qemerëve të dëmtuar nga zjarri me harqe druri, tha agjencia shtetërore që drejton punën, duke shtuar se ishte në rrugën e duhur për të përmbushur datën e synuar të rihapjes së Macron.
Katedralja do të rikthehet në modelin e saj të mëparshëm, duke përfshirë gropën 96 metra të projektuar nga arkitekti Eugène Viollet-le-Duc në mesin e viteve 1800 dhe për të cilën është zgjedhur lëndë druri e re.

Notre Dame17

Puna e restaurimit pritet të fillojë gjatë muajve të ardhshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.