Dyshimet për torturimin e gazetarit bjellorus

23:15 31/05/2021

Liderja e opozites ka berë të ditur se autoritetet po abuzojnë me të duke shkelur të drejtat e tij

Politikania  opozitare e BjellorusisĂ« Sviatlana Tsikhanouskaya ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se gazetari i arrestuar Roman Protasevich ishte rrahur dhe torturuar nĂ« burg.

Një avokat që vizitoi Protasevich dhe të dashurën e tij Sofia Sapega konfirmoi se ai është në gjendje të mirë shëndetësore por hidhen dyshime se ai është torturuar nga autoritetet.

Sviatlana nuk ofroi asnjë provë për pohimin e saj, megjithëse familja e Protasevich gjithashtu është shprehur se djalin e tyre autoritetet do e vrasin nëse komuniteti ndërkombëtar nuk ndërhyn.

Protasevich dhe e dashura e tij Sofia Sapega u arrestuan nĂ« 23 Maj pasi avioni i tyre u detyrua tĂ« ulej nĂ« Minsk.  Bjellorusia mohon abuzimin me tĂ« arrestuarit. UdhĂ«heqĂ«sit europianĂ« e klasifikuan veprimin e Minksut rrĂ«mbim ndĂ«rsa Uashingtoni njĂ« veprim tronditĂ«s . TĂ« dy palĂ«t kĂ«rkuan lirimin e menjĂ«hershĂ«m tĂ« gazetarit i cili ishte qĂ«llimi i operacionit tĂ« ushtrisĂ« bejlloruse.

Së fundmi Perëndimi po ashpërson sanksionet ndaj Lukashenkos. Rusia konfirmoi një hua prej 500 milion Dollarë për Bjellorusinë. Paratë e dhëna nga Putin janë pjesë e një kredie financiare prej 1.5 miliardë dollarësh që Rusia i premtoi Bjellorusisë si pjesë e përpjekjeve të Moskës për të stabilizuar fqinjin e saj pasi protestat masive shpërthyen vitin e kaluar kundër sundimit gati tre dekadash të Lukashenkos.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *